Колко струва пътуването от Англия до България и обратно в COVID пандемия

Седмица след разхлабването на мерките във Великобритания децата вече ходят на училище присъствено, но страната все още е потънала в дълбоката COVID пандемия. И макар коронавирусът да остана на заден план, след като фокусът се измести върху скандалното интервю на Хари и Меган и убитата от полицай жена, COVID-19 продължава да върлува на британска територия.

Оказва се, че страната се сблъсква с доста неясноти и лоша организация, а възстановяването на бизнеса и икономиката са все още далеч в бъдещето, противно на всички твърдения на премиера Борис Джонсън, разказа пред Dir.bg от Манчестър Габриела Станева. Само на 24 години българката се превръща в един от най-търсените татуисти в града, но коронакризата я оставя без работа и доходи за много дълго време.

„От месеци сме затворени и нямаме възможност да упражняваме професията си. Аз съм самоосигуряващо се лице и за мен е още по-трудно. Платила съм всички данъци, които трябва, но помощ от държавата не получавам“, сподели Габриела, която от 2015 г. живее в Англия.

Желанието ѝ да се прибере в България, за да види родителите си, се превръща в неоснователна причина да пътува, а самото прибиране на родна земя е истинско пътешествие с препятствия.

„Можеш да резервираш полет, да си купиш билет, да си направиш PCR, но това не означава, че ще летиш. Трябва да се попълниш декларацията с причината, заради която ще летиш. И никъде не пише коя причина е основателна. Може да отидеш на летището и да ти кажат, че причината ти не е достатъчна, за да пътуваш“, разказа Габриела.

А дори и да успееш да се качиш на самолета, полетът излиза, меко казано, „солен“.

„Трябва да си направиш тест 3 дни преди да излетиш. След като се прибереш в България, имаш карантина от 10 дни. Ако не искаш да си изолиран толкова дълго, ти трябва отрицателен PCR до 24 часа след кацането“, заяви Габриела.

Пътуването обратно към Англия и условията, при които можеш да го направиш, предизвикват множество въпроси относно коректността на държавата.

24-годишната татуистка обясни, че за да се върне от България в Манчестър, трябва да си направи тест 3 дни преди заминаването. Когато пристигне в Англия, има задължителна карантина от 10 дни и е принудена да заплати Travel Test Package – пакет, който включва PCR на втория и осмия ден от карантината, както и доставката на тестовете до дома.

„Имаш вариант да си направиш PCR и на петия ден, за да не караш карантината докрай, но вече си платил и за осмия. Няма значение какви са резултатите. И никой не знае какво се случва, ако се окажеш заразен, защото тогава тест на осмия ден е безсмислено да се прави, но реално ти вече си го платил“, обясни Габриела и допълни, че държавата те принуждава да избираш само от селектирани частни лаборатории, които да те изследват.

Нещо, което буди допълнителни подозрения, е, че тестовете се доставят до дома, а поставените под карантина лица трябва сами да си ги направят.

„Никой не може да гарантира, че ще си вземеш пробата правилно или че това ще е твоята проба. Както и не се знае дали няма да ти я изгубят, което вече се е случвало с мои познати“, сподели Габриела.

Това според нея обаче не е най-фрапиращото – на летището попълваш декларация с място за карантина, както и номер на телефон. Ако сгрешиш и една цифра от недоглеждане, могат да те глобят с 10 000 паунда или да те вкарат в затвора за 10 години за невярна информация, отбеляза тя и добави: „а също така ти следят телефона. Може да не те проверят дали си на адреса по време на карантината, но ако си излязъл, получаваш писмо, че си глобен, защото телефонът ти е бил локализиран другаде“.

Грубо сметнато, за да пътуваш от Англия до България и обратно са ти необходими повече от 1000 лв. само за COVID тестове. Така след няколко неуспешни опита да излети, Габриела вече не е виждала близките си от месеци.

А за ваксинирането разказа, че паника около препарата на „АстраЗенека“ няма, но не липсват антиваксъри.

„Организират се в групи, запазват си час за имунизация и не отиват, за да бъдат изхвърлени ваксините“, обясни Габриела, която е решила, че все още няма да се ваксинира заради здравословни причини.

И изход от коронакризата скоро не вижда: „Не знам за какво възстановяване на икономиката говорят. Всичко е затворено. Малкият бизнес и заведенията изчезват. Някои от любимите ми ресторанти и кафенета вече не съществуват – срутени са“.

Габриела и досега не знае кога ще може да се върне на работа, но макар и разочарована от мерките, които Англия предприема, се надява все някога нормалният живот да се възстанови.

Източник: КРОСС

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *