Нов живот
От 23 до 25 април 2025 г., Средно училище „Васил Левски“ – Крумовград се превърна в център на вдъхновение, креативност и истински емоционален обмен. В рамките на Националната програма „Иновации в действие“, модул 2 – „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“, училището посрещна ученици, учители и експерти от различни краища на страната, за да споделят добри практики, новаторски идеи и опит в образователната сфера.
Събитието бе реализирано с участието на партньори по програмата – Частна профилирана гимназия „Образователни технологии“ – София, Спортно училище „Св. Климент Охридски“ – Враца и 47. СУ „Христо Г. Данов“ – София. Специални гости бяха и Даниела Апостолова, старши експерт в РУО – Кърджали, както и учители от редица училища в региона: СУ „Отец Паисий“ – Кърджали, СУ „П. Р. Славейков“ – Кърджали, СУ „Васил Левски“ – Ардино, СУ „Никола Вапцаров“ – Момчилград, Духовното училище – Момчилград, СУ „Отец Паисий“ – Кирково, и ОбУ „Пейо Яворов“ – с. Токачка.
Началото бе истински тържествено и запомнящо се – участниците бяха топло посрещнати от ученици в традиционни родопски носии, които пренесоха гостите в атмосферата на автентичния родопски дух и култура. Сърдечно приветствие отправи директорът на училището Здравка Пачева, която сподели с гостите постиженията на училището, програмите и проектите, по които работи училището, и изрази увереност, че подобни събития създават трайни мостове между образователните институции и отключват нови хоризонти за бъдещи партньорства и развитие.
С особено вълнение бе представен иновативният проект „Роден край“ от старши учителя по история и цивилизации Илиян Тосков. Този проект не само утвърждава значението на родното място и културно-историческото наследство, но и разкрива как образованието може да вдъхновява и мотивира младите хора да се гордеят със своя произход и да се превърнат в негови активни посланици.
В рамките на програмата бяха представени две изключително интересни и търсени професии – екскурзовод и преводач. Чрез интерактивни маршрути, организирани от самите ученици, гостите имаха възможност да се потопят в магията на Източните Родопи. Първата спирка бе до вълшебния „Водопад на сътворението“ в с. Долна кула – скрит природен бисер, който пленява с красотата и тайнствеността си. Емоционалното пътуване продължи по живописната екопътека до с. Рабово, разположена по бреговете на р. Арда – място, където природата и историята съжителстват в хармония.
Районът около селата Студен кладенец и Рабово, както и резерватът „Вълчи дол“, оставиха у гостите незабравими впечатления – не само с богатството на биологичното разнообразие и красивите панорами, но и с огромния потенциал за развитие на устойчив екотуризъм и екологично образование.
Кулминацията на дейностите бе посещението на един от най-впечатляващите и мащабни праисторически скално-култови комплекси в България – този край с. Ковил. Разположен между селата Ковил, Джанка и Бараци и притоците на реките Крумовица и Дюшун дере, този мистичен археологически обект се простира на площ, която надвишава територията на добре познати култови центрове като Перперикон, Белинташ и Харман кая. Скалните образования, древните светилища и недокоснатата природа пренесоха участниците назад във времето и разкриха дълбоката културна памет на Родопите.
Всички обекти от програмата бяха представени от учениците – основната целева група по проект „Роден край“. Те подготвиха беседи на три езика – български, английски и немски, демонстрирайки не само езикови умения, но и увереност, знания и вдъхновение, с които предадоха историята и духа на родния край по един модерен и вълнуващ начин.
Цялостната организация на дейностите бе реализирана от екип от всеотдайни преподаватели – Илиян Тосков, Хълмие Оруч и Радка Кайрякова, чиято работа и отдаденост направиха възможно това събитие да се превърне в празник на образованието, културата и общуването.
Събитието в СУ „Васил Левски“ – Крумовград показа на практика как иновациите в образованието не се изчерпват само с технологии – те са в подхода, в отношението, в любовта към знанието и корените. Това бе не просто проект, а преживяване, което вдъхновява и свързва – ученици, учители и общности в една обща мисия: изграждане на будни, знаещи и отговорни млади хора, горди със своя произход и отворени към света.
Последвайте ни и във Facebook