X-та юбилейна национална ученическа конференция по история и цивилизации „Личности и събития, повлияли на човешката история“ се проведе в Кърджали в периода 11-13 април 2025 г. Събитието бе открито мащабно и великолепно в петък вечер в залата на Дома на културата с участието на ученически състави от училището за шампиони, а същинската част на конференцията бе проведена в две зали по направления в СУ П. Р. Славейков“.
Тази година ученическата конференция беше посветена както на патроните и възпитаниците на училищата в Република България, които са извор на родолюбие, патриотизъм и ценности, така и на 80-та годишнина от края на Втората световна война.
През 2025 година се навършват 130 години от смъртта на патрона на СУ „Петко Рачов Славейков“ и 80 години от края на Втората световна война.
Конференцията се организира от Школа по история „ИстОрика“ на СУ „Петко Рачов Славейков”, гр. Кърджали с ръководител Димитър Димов, с подкрепата на ръководството на училището в лицето на директора Милко Багдасаров.
Тази конференция е с най-голям брой участници от всички досега. Равносметката сочи, че 210 представители от 25 населени места, от 44 образователни институции, с общо 101 разработки – 47 в направление „Патрон“ и 54 в направление „Край на Втора световна война“, изпълват със съдържание и цвят тазгодишното издание на високия ученически форум.
Журито отново бе съставено от преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – проф. д.и.н Диляна Ботева-Боянова, доц. д-р Алексей Кальонски, гл. ас. д-р Ивана Николова, гл. ас. д-р Явор Митов от СУ“ Св. Климент Охридски“ и ас. д-р Владимир Терзиев. Неизменен участник в конференцията е големият приятел на СУ „П. Р. Славейков“ г-жа Радостина Николова – държавен експерт в МОН.
Средно училище „Петко Рачов Славейков“ спечели първо място в направление „80 години от края на Втората световна война“ в категория доклад/реферат на Любомир Колев, 11 клас на тема „1941 – преломният момент“. Любо стана и подгласник в същото направление, категория видеоматериал с филма си – „Българинът срещу райха“. Негов консултант е Димитър Димов.
В същото направление в категория презентации първото място е за „Япония във Втората световна война“ на Първа езикова гимназия, гр. Варна, с автори Даниел Марчев и Симеон Минков, консултант Нели Димова. В категория видеоматериал победител е „Те също бяха там“ на ЦПЛР-ОДК – гр. Варна, с автор Богдан Алексиев и консултант Станимир Димов.
В направление „Патроните и възпитаниците на училищата в Република България – извор на родолюбие, патриотизъм и ценности“ в категория доклади/реферати първото място е за „Дабко Дабков – архитектът аристократ“ на Първа езикова гимназия, гр. Варна, с автори Дария Ганчева и Виктор Вълчев; консултант: Нели Димова. В категория презентации победител е „Вазовият квантов скок“ на ПМГ „Иван Вазов“, гр. Димитровград, с автори Радостин Господинов и Евелина Попова, консултант Анита Иванова. В категория видеоматериал журито класира на място „Кървавата бразда на Добруджа“ на СУ „Христо Ботев“, гр. Балчик, с автор Валентина Плугчиева и консултант Ивелина Димова.
В същата категория за видеоматериал представителите на домакините Симона Хаджиева 11 клас и Десислава Маринова 12 клас станаха подгласници с филма си „Петко Рачов Славейков – От перо до класна стая“.
Директорът Милко Багдасаров връчи учредената миналата година специална награда „Историкар“ на ученичката от 11 клас и активен член на Школа „ИстОрика“ Аделина Хасан за пълната й отдаденост и цялостната организация на събитието. Освен това оцени тазгодишното издание на националната конференция като най-успешното до момента.
Припомняме, че заелите първи места във всяко направление получават директен прием в Историческия факултет на Софийския университет без приемен изпит.
Организаторите обявиха и темата за следващата единадесета конференция догодина – „150 години от Априлското въстание“.
Последвайте ни и във Facebook