Днес се навършват 100 години от рождението на Тодор Ингилизов Общественик, краевед и дългогодишен ръководител на Държавен архив в Кърджали

През 2025 г. Държавен архив – Кърджали отбелязва не само 65 години от създаването си, но и 100 от рождението на един от неговите ръководители Тодор Иванов Ингилизов.

Роден на 8 апр. 1925 г. в с. Момчиловци, Смоленско. Завършва основно образование в родното си село през 1939 г. До 1943 г.  работи първоначално като чирак, а след това и като калфа при майстор-шивача Атанас Петров Чапкънов в град Чепеларе. През 1946-1947 г. отбива редовната си военна служба в Интендантска дружина в Пловдив. След уволнението си започва работа   в Околийския комитет на народната младеж в Смолян, като завеждащ сектор „Младежки бригади“, а след това и като секретар по организационните въпроси до 1950 г.. Взема активно участие в бригадирското движение при изграждането на ТЕЦ „Надежда“ – бригада „Малчика“ – София. През периода 1950-1951 г. завършва средно образование в РАБФАК – Пловдив, след което постъпва в Софийския държавен университет – София и през  1955 г. завършва висшето си със специалност „Българска филология“ и втора специалност „Руски език и литература“. По разпределение започва работа като учител в Гимназията в Момчилград, след една година е назначен и за директор. В периода от 1957 г. до 1962 г. е учител в Политехническа гимназия „Христо Ботев“ – Кърджали, а от 1962 г. до 1971 г. и бил и директор на Вечерното средно училище „Георги Кирков“ – Кърджали. От 1971 г. до 1982 г. е назначен за  директор на Окръжен Държавен архив – Кърджали. През 1983 г. работи в редакцията на вестник „Подем“ – Джебел, като след неговото закриване преминава на работа към вестник „Нов живот“ – Кърджали, където се и пенсионира.

      Тодор Ингилизов като творческа натура, прави своите първи крачки и литературни опити още в периода 1947-1950 г. Започва да пише стихотворения, басни, епиграми и сентенции. През 1966 г. вестник „Нов живот“ – Кърджали публикува и неговото първо стихотворение „Усмивката“, а през 1967 г. е публикувана и баснята „Вълкът и овцете“. От 1966 г. той е член и на Литературния кръжок в Кърджали.

          Започвайки работа, като директор на Окръжен държавен архив – Кърджали, той полага усилия и активно участва в издирването, съхранението и опазването на документалното наследство създавано на територията на окръга. В периода 1971-1982 г. са комплектувани над 300 спомена, над 40 Частични постъпления и над 160 фонда на различни учреждения, институции и организации, както и документи за лични фондове на значими личности. През 1972 г. взема участие като делегат в  VII-мия Международен конгрес на архивите проведен в Москва.

          Краеведа и общественик Тодор Ингилизов живо се интересува от историята на Източните и Средните Родопи, като продължава да издирва, опазва, популяризира, а в последствие и предава за съхранение в Държавен архив – Кърджали събраните данни и информация за различни исторически процеси, личности и събития чрез дарение направено през 2004 г. Активно работи по издирването и събирането на спомени по Движението “Народната памет разказва”. Документите в личния фонд обхващат периода 1912-2004 г., обособени са в два описа с общо 195 архивни единици от които 37 архивни единици са с фотодокументи. Има също така документи от биографичен характер, от служебната и обществена дейност, от творческата дейност, от изследователската и краеведска дейност. Запазените във фонда документи представляват ценен източник на информация за изследователите.

 Изготвил: Гергана Димитрова  
Държавен архив – Кърджали

 

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *