Увеличават часове по български, география и гражданско образование за сметка на чуждите езици Промяна в учебните планове се готви от Министерството на образованието и науката

Голяма промяна в учебните планове готви Министерството на образованието и науката. Тя е свързана с изучаването на българския език. Предвижда се децата да имат повече часове по български, география и гражданско образование. Това ще стане за сметка на часовете по чужд език.

Сега часовете по чужди езици в гимназията са много повече от тези по математика и природни науки, каза министър Красимир Вълчев пред депутатите от ресорната комисия в парламента. В момента 40% от осмокласниците нямат часове по природни науки, защото учат интензивно чужд език. Според Вълчев причините за ниските резултати на деветокласниците от международното изследване PISA се крият именно в учебните планове, които от 10 години не са променяни.

„Системата няма как да изпълнява 3 цели – хем да даде добра обощообразователна подготовка, хем тясна специализация, но и добра подготовка по чужд език“, каза Вълчев. Според него са били жертвани и хуманитарните дисциплини. Затова трябва да бъдат увеличени часовете по български език, по география, и по гражданско образование.

Според Вълчев трябва да се търси баланс в системата. Вместо 20 часа седмично чужд език, учениците да имат 14, като така се освободят часове за други предмети.

В същото време МОН предвижда въвеждането на повече часове по български език за децата, на които той не е майчин и хлапетата, които се връщат от чужбина. Това ще стане с поправка в Закона за предучилищното и училищното образование, защото в него липсват мерки за езикова интеграция при постъпването на дете в първи клас или при връщане на ученици от чужбина, които изпитват трудности с езика.

Планираните мерките са на три нива. Децата, които изобщо не знаят български, ще имат допълнителни часове по езика в рамките на 700-800 часа. Други, които също имат пропуски, но например са посещавали неделно училище в чужбина, ще могат да получат подкрепа от 500 часа. Предвидена е и програма от 200 часа за деца, които изпитват трудности с българския език, но в по-малка степен. Българският език няма да се изучава като чужд език, това е недопустимо, категоричен бе Красимир Вълчев“.

Източник: standartnews

2 Отговори

  1. еха каза:

    поколения наред сме учили по непроменени програми и какво сме загубили, просто сега информацията достига по-бързо и следва децата да се научат как да открият вярната

  2. далеч сте каза:

    Ако сегашните часове в двуезична среда се водят както трябва, а не с подхвърлена на двора топка, ще има успех. С увеличаването на часовете пълните гушките на мързеливите учители. Елате в Родопите и вижте за какво иде реч. Дори заплатите за предходни години ще искате да си върнат. Вие сте тръгнали от кабинета си да разглеждате проблемите на децата не владеещи български език.
    Дечица записани в осми клас, не те разбират. От къде да започне учителят по български език или математика.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *