Тонове фалшив мед от Турция

Турция е един от най-важните играчи на световния пазар на мед: след Китай тя е вторият по големина доставчик на мед в света. Страната на границата между Европа и Азия произвежда 115 000 тона мед годишно, което се равнява на около една четвърт от производствения капацитет на Китай. В топ пет на най-големите производители на мед влизат още Етиопия, Иран и Индия.

В Турция има 100 000 пчелари с около 9 милиона кошера. По данни на Министерството на земеделието в сектора работят около 500 компании, а САЩ и Германия са най-големите вносители на турски мед.

Анкара – столицата на фалшивия мед

В момента обаче секторът е изправен пред криза: в Турция се произвежда все повече фалшив мед – проблем, срещу който турската полиция вече взима мерки. През последните месеци при многобройни обиски са били конфискувани тонове фалшив мед. При един от тях в столицата Анкара през септември са били открити 8150 тона глюкоза, фруктоза и захар, както и 100 000 етикета на различни марки мед. Но никой не знае какви са действителните размери на произвеждания в Турция фалшив мед.

За фалшив се смята всеки мед, който е примесен със захарен сироп или съдържа изкуствени ароматизатори, оцветители, подсладители, глюкоза или царевичен сироп.

По данни на турското Министерство на земеделието в страната има 43-ма производители на такъв мед. В края на миналата година министерството дори оповести имената им. За център на тази индустрия е сочена Анкара: там са разположени повечето производствени мощности. Най-малко двама от производителите на фалшив мед разпространяват продукцията си чрез големи вериги супермаркети, твърдят още от земеделското министерство. Пазарната стойност на конфискувания до момента фалшив мед се оценява на около 25 милиона евро.

Вреди за имиджа на Турция

В бранша се тревожат, че това уврежда името на Турция като производител на качествен мед – и затова призовават за държавна намеса, по-строги разпоредби и санкции за производителите на фалшив мед.

Според Зия Шахин, председател на Централната асоциация на турските пчелари (TAB), проблемът е в липсата на регулация.

„Нашите пчелари са гневни и ни питат защо не взимаме мерки. Но ние нямаме правомощия да упражняваме контрол. На мен не ми е позволено дори на улицата да питам дали даден мед е истински или не“, казва Шахин пред ДВ.

Фалшивият мед обаче не е само турски проблем – фалшив мед се произвежда и в много други части на света.

„Нашият проблем е, че не искаме Турция да бъде възприемана като рай за фалшив мед. Това е неприемливо“, казва още Шахин.

Джан Сезен, изпълнителен директор на Anavarza Bal, един от водещите производители на мед в страната, потвърждава тази оценка: „Фалшив мед може да се намери и в Китай и Европа. Би било несправедливо да се твърди, че проблемът засяга само Турция. Турците обаче са особено изобретателни, когато става въпрос за такива неща“, казва той.

Според Сезен производителите на фалшив мед следят внимателно кога държавата постановява проверки – и тогава специално ограничават производството си.

„Тези продукти могат да се намерят във всеки супермаркет. След публикуването на имената на производителите на фалшив мед разкритията трябва да продължат. Нашето население трябва да знае за тези фалшиви продукти“, апелира шефът на Anavarza Bal.

VESTI.bg

2 Отговори

  1. Дафин каза:

    Ако не е този мед от Тюркийе как българските граждани ще ядат мед, при тези цени. В България търговците прекалява с цените, на пчелния мед казват български мед, и тройна цена, на кравето мляко казват българско мляко и цената става двойна, тарикати много и будали също.

    • Анонимен каза:

      Искат евтина мед и взимат.За 12-13 лв килото не може да ядеш мед. Цени под 20 лв са нереалистични и съмнителни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *