Нов живот
Във връзка с инициативата на РИОСВ – Хасково, свързана с опазването на влажните зони и биоразнообразието в тях, децата от детските градини в региона се включиха в поредица мероприятия. Група „Теменужка“ и група „Иглика“ в ДГ 1 „Звънче“, Димитровград се запознаха с най-голямата влажна зона в нашия регион „Злато поле“, която е обявена за защитена местност. Малчуганите научиха някои от включените в Червената книга растителни и животински видове, които се срещат по тези места. Чрез творчески и познавателни игри разбраха колко е важно да опазим влажните зони.
Децата от трета група “Щурчета” и четвърта група “Слънчо” към Детска градина номер 1 “ Роза“ – Димитровград също отбелязаха “Деня на влажните зони”. Чрез творчески занимания и кратка беседа, те научиха колко е важно значението на влажните зони, разумното им ползване, за да се запази богатата растителност и многобройните видове застрашени обитатели.
Децата от втора група „Роза“ в ДГ №1 „Звънче“, Димитровград отбелязаха Световния ден на влажните зони чрез творчески занимания и беседа – те научиха за защитена местност Злато поле и защо е важно да пазим влажните зони.
Децата от четвърта група “ Слънчо” в ДГ “Ален мак” , гр. Харманли, отбелязаха Световния ден на влажните зони, чрез беседа и творчески умения. Те разбраха колко е ценно и важно да защитаваме природните богатства на България. Децата от група „Мечо Пух“ към ДГ“Ален мак“ гр.Харманли реализираха дейности по повод Световния ден на влажните зони като изиграха играта „Какво ще стане ако…..?“ и изработиха макет на река от отпадъчни материали. Група „Нашите лъвчета“, ДГ „Ален мак“, гр. Харманли се включиха в кампанията със забавни игри. Група „Симба“ от ДГ „Пролет“ гр. Харманли, отбеляза Световния ден на влажните зони като истински творци. Те рисуваха, оцветяваха и се превъплатиха в типичните обитатели на това водно царство.
С беседа и творчески занимания се включиха и малчуганите от детските градини „Песнопой“ в село Припек и „Щастливо детство“ в Джебел.
По повод Световния ден на влажните зони, ученици от клуб „Млади природолюбители“ на ПГ „Проф. д-р А. Златаров“ – Димитровград посетиха защитена местност „Злато поле“ с цел вземане на проби за химичен и микробиологичен анализ на водата. При химичния анализ се установи,че водата има неутрален характер рН=7 и съдържа хлоридни,сурфатни и нитритни йони. Високото съдържание на нитрити бе установено чрез „Реакция на Златаров“ и е в резултат на протичащи гнилостни процеси. При микробиологичния анализ се установи наличие на богато разнообразие от патогенни и непатогенни микроорганизми.
Експерт от РИОСВ-Хасково посети четвъртокласници от СУ „П.Хилендарски“. С легенди, приказки и научни факти децата се потопиха в света на влажните зони и разбраха защо са толкова важни за нас, хората. С интересни екологични игри затвърдиха познанията си по темата.
Поради обявената в областта грипна епидемия състезанието за ученици „Покажи ни Злато поле“ ще се проведе на седми февруари в сградата на РИОСВ-Хасково.
Световният ден на влажните зони се чества всяка година на 2-ри февруари като целта е повишаване на глобалната осведоменост за значението на влажните зони. С темата всяка година се акцентира на разнообразните ползи на влажните зони за човечеството и природата. Влажните зони имат изключително важна роля за кръговрата на водата като възстановяват водните запаси и подхранват подпочвените води. Особено ценна е способността им да пречистват преминаващите през тях води.
Влажните зони играят съществена роля в предпазването от наводнения, като поемат и задържат голяма част от повърхностните води. Също така съхраняват големи количества въглерод. Това прави влажните зони изключително важни за предотвратяване на промените в климата. Влажните зони имат важно значение за живота на местното население като водоизточник, място за риболов, събиране на билки, дърводобив и др.
Последните проучвания в глобален мащаб показват, че влажните зони изчезват три пъти по-бързо от горите, като 35 % са изчезнали от 70-те години насам, а 87 % са загубени от 1700-те.
Последвайте ни и във Facebook