Театърът в Кърджали готви спектакъл с Ели Скорчева Директорът Гълъб Бочуков се похвали с натоварен предстоящ сезон

Ваня ИВАНОВА

Кърджалийският театър е на турне с „Тайната вечеря на Дякона Левски“ по Стефан Цанев. Представлението във Варна премина с много голям успех. Следва гостуване в Шумен, Велико Търново, Сливен, Мадан. На 19 февруари ще се играе на наша сцена, за да отбележим годишнината от обесването на Васил Левски. Зрителите ще видят Атанас Атанасов в емблематичната му роля на Апостола, съобщи за «Нов живот» директорът на ТМЦ Гълъб Бочуков.

Трупата готви съвместна постановка с НАТФИЗ в София. Пиесата, на която се спряхме, е унгарска на Ищван Йоркен, нарича се „Игра на котки“. Мисля, че ще бъде интересна и за нашата публика. В класа на проф. Пламен Марков завършва един млад режисьор Александър Туник, който ми направи впечатление още миналата година в Пловдивския театър, и го поканих в Кърджали. Премиерата ще бъде в София и това ще му бъде дипломната работа, дебют като режисьор, уточни Бочуков.

С този съвместен проект директорът на кърджалийския театър цели някой от младите актьори да пожелае да играе в града на Арда.

В спектакъла сме привлекли познатите на всички Ели Скорчева и Симеон Владов, ще участват и актрисите от нашия състав Ани Петрова и Адриана Кънчева. Прочитът на маса вече е стартирал, премиерата трябва да бъде до края на месец април. След това спектакълът идва на наша сцена и ще има премиера и в Кърджали, обяснява Гълъб Бочуков.

Готвим и едно уникално театрално събитие. Ани Пампулова е в процес на завършване на един музикално-танцов спектакъл, който разказва за тримата композитори-класици Петко Стайнов, Панчо Владигеров и Димитър Ненов. Тя търси факти около тях – любовни истории, нещо по-различно, нещо неизвестно за живота им. В танцовата си част спектакълът е готов, сега предстои да се драматизират текстовете. Подобно нещо не е правено преди, въодушевено споделя шефът на кърджалийския театър.

Очертава се сцената на ТМЦ-Кърджали да е доста заета. Предстоят гостувания на едни от най-нашумелите заглавия от други театри.

На 13 февруари Орлин Горанов идва с на-новия си проектреализиран с оркестъра на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“- Велико Търново с диригент Васил Вълчев.

Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“-Смолян театър ще покаже на 25 февруари „Албена»“по Йордан Йовков. Сценичният вариант и режисурата са дело на Делян Илиев.

През март програмата също е богата. Плевенската филхармония гостува на 6 март с концерта „Музикална магия“ с диригент Йордан Камджалов.

На 20 март Сатиричният театър гостува на наша сцена, а на 28 март пристига възстановеното представление на режисьора Крикор Азарян „Лазарица“ с Малин Кръстев и Валентин Танев.

Народният театър ще представи на 16 април моноспектакъла на Христо Мутафчиев „Плач на ангели“ от Стефан Цанев, които беше отложен по технически причини.

Кърджалийският театър «Димитър Димов» не забравя своята вярна публика в региона. Планирани са представления в Златоград, Смолян, Чепеларе, Мадан, Рудозем.

Опитваме се да покрием младежката аудитория и започваме от децата. Нашият репертоар последните 1-2 години е обърнат изцяло към тях, винаги стартираме със спектакъл за най-малките. Афишът е пъстър – има какво да видят и на голямата сцена, и в куклената зала, обяснява директорът.

Задава се тежко турне за трупата в Пловдив. В края на февруари ще бъдат изиграни около 30 представления за седмица. „Работна мецана“, „Дядо Божил и дяволчето“ и „Карлсон и дребосъчето» гостуват на територията на Пловдивска област. Два от спектаклите са в Пловдив, в читалище „Христо Ботев“, едно от най-старите хубави читалища в града на тепетата. За годишнината му на 1 март, неговият председател Красимир Възкресенски готви интересен спектакъл за последните дни на Ботев, в който участват и актьори от кърджалийския театър.

През май детският спектакъл „Дядо Божил и дяволчето“ ще участва в международния фестивал в Търговище. При възможност постановки на ТМЦ ще се включат и в други предстоящи фестивали – в Габрово, Ямбол, Лъкатник, Търговище.

След финансови затруднения в около 90 % от театрите в България, директорът на ТМЦ-Кърджали Гълъб Бочуков, сподели за «Нов живот», че в ръководената от него институция за изтеклата година са се справили в нестабилната ситуация.

Приходите са най-високите до момента, които сме имали – близо 240 000 лева продажби на билети, без наемите и другите услуги вътре. Изиграни са 200 представления пред 24 000 зрители. Въпреки това имахме неразплатени услуги. Започнахме 2025 година с около 55 000 лева задължения. Получихме плащанията от Министерство на културата, първо бяха одобрени хонорарите, после режийните разходи. Надявам се в скоро време да влезем в нормален ритъм и това да не попречи по някакъв начин на работата на театъра, казва Бочуков.

Ръководството на културната институция е проявило гъвкавост в трудното положение, поискало е от Благоевградския театър готова материална част, за да я ползва в предстоящия спектакъл за деца „Приказки от стари времена“ по Киплинг. Режисьор на постановката е Съби Събев, който миналата година направи за голяма сцена „Карлсон и дребосъчето“. Известният перкусионист Стоян Янкулов-Стунджи е написал музиката.

Последвайте ни и във Facebook

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *