На 19 януари световноизвестната игра Скрабъл става на 70 години Нейни големи фенове са Фенове на играта са Киану Рийвс, Стинг, Мел Гибсън

 Нов живот

Световноизвестната игра „Скрабъл“ се появява на пазара на 19 януари 1955 година. Как става това?

Английската кралица Виктория била толкова впечатлена от “Алиса в Страната на чудесата и Алиса в Огледалния свят”, че изпратила на автора им писмо с молба да й изпрати и следващата си книга. Луис Карол удовлетворил молбата и пратил на кралицата поредната си творба. Тя била … “Начален трактат за математическата детерминанта”. Всъщност Карол или Чарлс Латуидж Доджсън, както било истинското име на писателя, бил преподавател по математика в Оксфорд и автор на книги със забавни задачи. Доктор Доджсън /Карол/ създал методи за проверка делението на 17 и 19, мнемонични методи за запомняне на поредица от цифри и много други. Негова е и ранната версия на играта, която днес наричаме “Скрабъл”. Впоследствие тя е създадена с други правила през 1929 г. от американския архитект Алфред Мошър Бътс. Истинска популярност обаче добива едва през 1948 г., когато интерес към нея проявява бизнесменът Джеймс Бруно. Той я кръщава „Скрабъл“ и променя правилата. В този си вид играта достига до наши дни.

Интересът е толкова голям, че през 1991 г. е организиран световен шампионат, който се провежда на всеки две години.

Скрабъл е игра на дъска, на която трябва да се съставят думи от отделни букви. Играе се от 2 до 4 човека върху табло с размери обикновено 15 на 15 квадрата. Използват се плочки, върху които има написана буква от азбуката и броят точки, които тя носи на този, който я е поставил върху таблото.
Целта на играта е да се състави дума от плочките, които държи всеки играч, като в същото време думата се съчетае с някоя или някои от думите от таблото, да поставите и наредите колкото е възможно повече букви и да съберете максимум точки. Тази игра може да се играе от двама или повече души и е приятен повод за събиране на семейството или приятелите. Често интересът побеждава конкуренцията и сложните ситуации се коментират от всички играчи. Така че това е една “отборна” игра. Децата учат едновременно български и математика. В България по книжарниците може да бъде намерена като „Игра с думи“

Фенове на играта са Киану Рийвс, Стинг, Мел Гибсън.

 

Източник: Долап.бг

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *