Знаете ли защо скоростта в мореплаването и авиацията се измерва във възли?

Историята на “възела” започва в далечните времена на ветроходните кораби. Моретата са били необятни, а навигацията – истинско изкуство. За да измерват скоростта на кораба, моряците използвали прост, но гениален инструмент, наречен “LOG”, или “лаг” на български.
Ето как е работил:
Хвърляли дървена дъска, наречена логче, вързана за въже с възли, разположени през равни разстояния. Докато корабът се движел, логчето оставало неподвижно, а моряците засичали с пясъчен часовник (обикновено 30 секунди), колко възела от въжето ще се развият за това време. Така броят на възлите определял скоростта на кораба.
Но какво означава възелът днес?
Един възел е равен на една морска миля на час, или 1852 метра/час. Причината да се използва тази мярка е, че морските мили са свързани с географската ширина и дължина – 1 минута дъга от Земния меридиан е точно 1 морска миля. Това прави възлите изключително удобни за навигация.
И защо тази мярка се използва и в авиацията?
Летците и моряците разчитат на координати, ширина и дължина за навигация. Възлите улесняват изчисленията и правят системата универсална.
Така че следващия път, когато чуете, че самолетът лети със “500 възела”, си спомнете за онези дръзки моряци, които с логчета, възли и пясъчни часовници са проправяли път през непознатите морета!
Източник: ФБ/ Марио Бакалов

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *