Добре известен факт е, че няма нищо вечно и автомобилният акумулатор също се поврежда в даден момент. Автомобилната батерия обаче има доста дълъг живот. Според ADAC можете да очаквате автомобилната ви батерия да издържи между четири и пет години. Няма разлика между различните видове автомобилни акумулатори, като гел-батерии или необслужваеми батерии. Но как и защо изобщо се разваля обикновен автомобилен акумулатор?
За съжаление акумулаторът на автомобила не е вечен. Причината за това е, че както при всяка батерия, броят на циклите на зареждане и разреждане е ограничен. Зимните студове особено натоварват акумулатора на автомобила. Когато е студено, химическите реакции вътре в батерията протичат по-бавно. А разрядът създава оловен сулфат в батерията. Този оловен сулфат образува кристали, когато батерията не е напълно заредена.
С течение на времето тези кристали се комбинират, за да образуват все по-големи и по-големи отлагания. Това намалява активната повърхност на електродите, което от своя страна води до по-лоша реакция. След около четири години толкова голяма част от областта е станала неизползваема, че забелязвате значително намаляване на производителността на батерията.
Сътресенията на акумулатора, вследствие на шофиране по неравности могат да доведат до падане на кристалите от електродите. След това те образуват слой на дъното на клетката. Ако този слой стане достатъчно висок, за да докосне двата електрода, възниква късо съединение и батерията се разрушава завинаги.
Кристалите могат да бъдат унищожени само чрез редовно, продължително зареждане на акумулатора на автомобила. За съжаление, така се отваря порочен кръг: Това работи само ако изобщо няма кристали. В един момент вече не можете да зареждате батерията и тя спира да работи. В този случай акумулаторът на автомобила трябва да се изхвърли.
Когато това се случи и се наложи да закупите нова батерия, трябва да проверите инструкциите за експлоатация на автомобила, за да видите кой тип можете да използвате. Ценовият диапазон на автомобилните акумулатори е широк, но независимо какъв изберете, то ADAC препоръчва да е напълно съобразен със спецификата на двигателя на колата ви. Що се отнася до цената, то според специалистите скъпото не винаги означава по-добро, а евтиното не винаги означава по-лошо.
Звучи нелогично, но редовното почистване на колата ви през зимата всъщност може да помогне за увеличаване на живота на батерията. Причината за това е, че могат да възникнат утечки поради влажна мръсотия, които причиняват разреждане на батерията. Освен това през зимата не трябва да загрявате излишно страничните огледала или задното стъкло. И още нещо. Включвайте големи консуматори на енергия само при работещ двигател.
Fakti.bg
8г.издържа малък бг.акумулатор в първата ми кола Москвич.Карах я всеки ден,следях за нивото на електролит над оловните клетки.