Ключова седмица след провала на преговорите между ГЕРБ и ДБ, Радев връчва първия мандат

Започва ключова политическа седмица, предаде NOVA.

Очаква се президентът Румен Радев да връчи папката с първия мандат на най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.

След като преговорите между партията на Борисов, „Демократична България“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ продължиха и по време на празниците, в неделя вечер стана ясно, че те приключват без успех.

Причината – несъгласие от страна на ДБ за фигурата на бъдещият премиер, както и за персоналния състав на бъдещия кабинет. От ГЕРБ-СДС обявиха, че са предложили два варианта министър-председател – Бойко Борисов и Росен Желязков. И двамата обаче не са получили одобрението на „Демократична България“. Затова от партията на Борисов обявиха, че прекратяват разговорите.

В понеделник депутатите започват работа след коледната си ваканция. Първото редовно заседание за новата парламентарна сесия ще е в сряда.

От вторник народните представители ще започнат работа в ресорните комисии по финансовата рамка за новата година. Бюджетът на държавата ще е основната тема.

Както вече написахме, името на премиера е единствената причина, поради която пропаднаха преговорите между ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП за съставяне на правителство. Като преди това четирите формации са имали напълно готово коалиционно споразумение.

При договарянето на състава от ГЕРБ първо предложили за премиер лидера си Бойко Борисов, но бързо го оттеглили. Последвала номинация на бившия шеф на парламента Росен Желязков, но срещу него твърдо се обявили от ДБ, разказаха участници в преговорите.

Преди това четирите формации, които преговаряха и по празниците, са имали напълно готово коалиционно споразумение, в което са били залегнали повечето от исканията на ДБ.

Имало е съгласие за избор на членове на всички регулатори от парламента, включително нов ВСС, по начин, който да гарантира високите морални качества на избраните.

Освен това ГЕРБ, ИТН и БСП се били подписали и за бързи промени в закона за съдебната власт преди на 16 януари ВСС да гласува дали избира Борислав Сарафов за нов главен прокурор.

Съгласието е било да се приемат текстовете на ПП-ДБ, които реално да спрат избора на Сарафов и да направят невъзможно той и шефът на ВАС Георги Чолаков да останат начело на институциите като изпълняващи функциите.

Била е договорена и нова организация на прокуратурата, която да даде автономност на прокурорите. Както и реформа на специалните служби и въвеждането на редовни тестове за почтеност на служителите им.

В договорките влизало и своеобразно имплементиране на евроМагнитски на територията на България за ограничаване вредите върху финансовата система от прането на пари.

Четирите формации са имали договорка и за избор на членове на КПК като това да стане със 121, а не със 160 депутати.

Специална точка в споразумението е било прекратяването на влиянието на политици и партии върху изпълнителната и съдебната власт.

Epicenter.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *