От 1 януари ДДС за заведенията отново става 20% Ресторантьори обявиха "санитарен кордон" за политиците, които не гласуват връщане на 9%-ната ставка

От 1 януари ДДС за рестрантьорските услуги отново става 20%. Причината е, че от тази дата спира действието на по-ниското облагане с 9%, прието в Закона за ДДС още по време на ковид-кризата и многократно удължавано оттогава. По същата причина от 1 януари отпада нулевата ставка за хляба и брашното и тя отново става 20%. В проектобюджета на служебния кабинет се предвиждаше 0% ДДС за хляба да остане действаща и тази година, но новото Народно събрание се забави повече от месец в избора на председател, а след това излезе в коледна ваканция и бюджетният закон остана да бъде гледан чак на 7 януари на първо четене от ресорната бюджетна комисия.

„За нас, ресторантьорите, това е много неприятно, защото точно в 0.00 часа на 31 декември срещу 1 януари по време на празничната новогодишна нощ ще трябва да се пренастроят касовите апарати да работят отново с 20% ставка ДДС. Как ще стане това, не е много ясно“, коментира пред Нова нюз Ричард Алибегов, председател на Асоциациацията на ресторантьорите в България.

Той обаче увери, че преминаването към по-висока ставка няма да се отрази на цената на новогодишните куверти, нито в сметките след полунощ. 

Ресторантьорите са уверени, че с новия бюджет за 2025 г., а преди това с удължителния закон за бюджета от тази година, депутатите отново ще гласуват 9% ДДС за ресторантьорските услуги. Алибегов твърди, че всички политически сили в парламента, с които браншът е говорил, са дали уверение, че това ще се случи.

„Между 7 и 20 януари този въпрос трябва да бъде решен“, каза Алибегов. По думите му сдруженията на ресторантьорите са говорили „с партиите, от които зависи това“, а именно ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, Възраждане и БСП.

„Тъй като не става със задна дата от 1 януари да бъде свален данъкът, затова сме информирали колегите в страната, че сменяме ставката на 20% за този период, но запазваме същите цени. Не може в такъв кратък период да печатаме нови менюта, това са допълнителни разходи. Просто разликата от 9 до 20% ще бъде поета от ресторантьорите между 1 и 20 януари или датата, в която бъде гласуван и влезе в сила удължителният закон за бюджета“, каза той.

Действително ресторантьорският бранш получава огромна подкрепа от парламента в последните години след ковид-пандемията, сякаш това е най-важният сектор в българската икономика, който заслужава специални данъчни преференции. Сдруженията на ресторантьорите обичат да засилват ролята си, като се пришиват към сектор Туризъм, който според тях трябва да бъде приоритетен за страната ни.

„Слава богу, има партии, които стоят зад туризма и затова толкова време успяваме да задържим нисък ДДС“, каза Алибегов.

САНИТАРЕН КОРДОН

Браншът е възмутен от проектобюджета на служебния кабинет, в който три от мерките за повече приходи в хазната, били свързани с ресторантьорството – повишаване на акзиците на алкохола и на бирата, както и на ДДС за ресторантските и кетъринг услугите.

Сред ресторантьорите върви призив да наложат „санитарен кордон“ на депутатите, които се изказват срещу по-ниската ДДС ставка и няма да гласуват за нея. Т.е. тези депутати да не бъдат допускани до заведения. Над 4000 заведения вече се включиха в инициативата, твърди Алибегов.

От асоциацията на ресторантьорите казват, че внасят повече приходи в бюджета, откакто ДДС е намален на 9%. Браншът обаче подминава факта, че в последните три-четири години цените в заведенията се повишиха извънредно много.

SEGA.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *