Няма да се умъртвяват животни от фермата във Велинград. Стопанството остава под карантина, въвеждат се временни мерки за ограничаване на движението на дребни преживни животни от и към област Пазарджик. Това се казва в съвместно и изненадващо прессъобщение на Министерството на земеделието и храните и МВР.
МВР ще обезпечи действията по изпълнение на заповедта на директора на БАБХ.
Допълнителните мерки включват изграждане на контролно-пропускателни пунктове и съвместни проверки на полицията и БАБХ, потвърдиха от Агенцията.
„Ангажимент на полицейските служители е опазване на обществения ред, гарантиране сигурността и създаване на условия за изпълнение на заповедта“, отбелязват от министерствата.
Българските власти ще действат решително и незабавно, ако и третото изследване на проби – този път във Франция, покаже, че овцефермата във Велинград е огнище на чума. Това обяви по-рано през деня главният ветеринарен санитарен инспектор Илиян Костов пред Нова тв.
Беше съобщено, че резултатите от лабораторията в Монпелие ще са готови до дни. Те трябваше да покажат заразени ли са животните, чума ли е болестта, откъде е дошъл вирусът и прилагана ли е ваксинация. Огнища на опасната зараза бяха открити още през лятото в Гърция и Румъния. Там огромен брой овце бяха умъртвени, за да не се разнася болестта. Вчера стана ясно, че от ЕК са изпратили писмо, че София трябва да вземе веднага най-строги мерки.
„Ниската смъртност сред заразените с чума стада не означава, че болест няма. Ветеринарните лекари не са убийци. Ние сме положили клетва и имаме Етичен кодекс. Едно от изискванията е да не вредим на животните. А ако се налага умъртвяване, това трябва да стане по безболезнен начин, обясни д-р Костов.
Доцент Костов обясни защо европейската практика е да се унищожават всички животни – дори при ниска смъртност в стадото. „Всяко животно се бори по различен начин със заболяването. Едните излъчват вируса по-дълго време, независимо дали изработват антитела или не. Други организми, които са по-слаби или имат съпътстващи заболявания, умират. Освен това вирусът мутира – в Европа не е толкова агресивен като в африканските страни. Тук имаме съвсем неясно изразени признаци с лека температура. Но това не означава, че те не продължават да отделят вируса в околната среда. Смъртността ще е ниска, но не знаем в следващо стадо как ще се прояви”, подчерта главният ветеринарен инспектор.
SEGA.bg