Археолози откриха 9 нови обекта в района на Харман кая Информацията за тях вече е актуализирана, а проучванията в границите на община Момчилград продължават

Нов живот

9 неизвестни археологически обекта откриха археолози в района на загадъчния мегалитен комплекс Харман кая, известен още като българският Стоунхендж. В продължение на седмица шестима археолози обходиха района, за да проверят на терен заснетите тази пролет с помощта на лидар изображения. Технологията, при която с помощта на лазерни лъчи се сканира терена, се използва за първи път в Източните Родопи. Проучването се финансира изцяло от Община Момчилград.

„Бяхме набелязали 62 аномалии, които можеше да представляват следи от древна антропогенна дейност, но можеше и да са естествени образувания или да са резултат от човешка активност от ново време, включително следи от иманярска дейност. Работата на терен се състоеше в посещението на всяка от маркираните аномалии и верификация на данните за потвърждаване или отхвърляне на предполагаемия им характер“, заяви ръководителят на експедицията доц. Георги Нехризов.

Сред новооткритите археологически обекти на Харман кая и Асара са скални ниши, шарапани, надгробни могили, некропол от изсечени в скалата гробове, основи на каменна сграда. Освен това археолозите са обходили и всички вече известни обекти и структури в района на двата обекта и са актуализирали информацията за тях. Освен това са документирани и няколко впечатляващи естествени форми на релефа, които биха предизвикали интерес в любителите на природата и туристите.

„Предстои подготовка на програма за продължаване на археологическите проучвания в границите на община Момчилград през следващата година и в бъдеще“, каза още доц. Нехризов.

 

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *