Валентина ИВАНОВА
В неделя по обед се изви огромна опашка от мераклии, дошли пред театъра да си вземат безплатни дръвчета за засаждане. Кърджали отново показа голям интерес към акцията на сайта Гората.бг, който от години раздава фиданки из цялата страна. Основният двигател на инициативата – Никола Рахнев, и доброволците, които привлича, мечтаят за 5 милиона засадени дървета в България до пролетта на 2025 г. В подобна акция те раздадоха в Кърджали 15 хиляди фиданки през януари, сега донесоха повече от 20 хиляди.
Хората предпочитат плодните дръвчета, които ще им донесат полза, след това медоносните, защото има заинтересовани пчелари и след това декоративните. Като видове носим в Кърджали ароматни дюли, облачински вишни, кайсии – зарзали, ябълки (подложка), сливи жълта афъзка, череши (махалебки, диви), праскови компотни и паркови и медоносни дръвчета – медоносни липи, бели акации, лилави люляци, липа, вечнозелени борове, червен дъб, дъб цер и др. Това каза за «Нов живот» Никола Рахнев.
Инициаторите няма как да разберат дали всички фиданки отиват по предназначение. Когато се работи в такъв мащаб, не може да се контролира. Вярват, че хората се отнасят добросъвестно. Няма как някой да чака 2 часа на опашка, за да си вземе фиданка и после да я изхвърли. Вероятно не всички се засаждат, а и не всички засадени оцеляват. Но дори 90 % да оцелеят, пак има смисъл.
Колкото повече, толкова по-добре. Хубаво е само да се гледа кой вид къде вирее най-добре. Например, плодните дървета нямат място в градската среда – плодовете им капят, но за село, за градините са много подходящи, обяснява специалистът.
Само този сезон Гората.бг си е поставила целта да раздаде 1 400 000 дръвчета в 42 града. Засаждат гори, които са били опожарени, правят кампании в училища и общини, изпращат всяка седмица с куриери още десетки хиляди дръвчета като подарък.
Този понеделник стартират кампанията „Засади дърво за Коледа“ като смятат да подарят над 100 хиляди елхи (ели) и борчета, които да бъдат засадени.
В дейността на организацията сериозно място заема и борбата с незаконната сеч. Създали са приложение «Защити гората», където могат да се подават сигнали за незаконни действие.
Вече имаме подадени близо 2500 сигнала за една година. От тях над 800 са констатирани нарушения. Почти всички са завършили с наказателни постановления, отнемане на лицензи на фирми или са стигнали до прокуратура и съд, разказва Рахнев.
Ентусиастите от Гората.бг имат и друга кауза. Искат да променят обществото човек по човек. Ако днес 1000 души посеят дръвче, полагат грижи за него, радват му се как расте и утре видят, че някой сече безразборно, незаканно и неморално, хората стават все по-чувствителни и реагират. Когато критична маса от обществото започне да не допуска и да не приема подобни беззакония, полека-лека и средата започва да се променя, а политиците щат-не щат започват да следват обществените нагласи. Впоследствие се стига до промяна и в законодателството. Процесът е дълъг, но ние ще победим, защото имаме най-силния съюзник и това е самата природа, убедено добави за «Нов живот» Никола Рахнев.
Снимки: Ваня Иванова
Последвайте ни и във Facebook