Милко Багдасаров
Преди ден INSAIT, институт към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, пусна безплатен чат с изкуствен интелект, обучен с над 85 милиарда думи. Приложението BgGPT е с изкуствен интелект от последно поколение и е на български език. То отговаря на всякакви въпроси – от решаването на задачи от различни области (математика, химия, физика и др.), през писането на творчески проекти като статии, есета и разкази, до въпроси от бита – рецепти за готвене, спорт, пътувания и др. Как това ще повлияе на обучението в българските училища, коментираме с математика Милко Багдасаров, директор на СУ „П.Р.Славейков“ в Кърджали.
Ботът може да е много полезен за децата, без да нарушава интегритета на учебния процес. Той е изключително мощен инструмент, способен да предоставя всякаква информация, да създава, резюмира и редактира текстове, както и да задава въпроси към тях. За да го ползваш обаче, трябва да имаш някакво ниво на подготвеност. Изкуственият интелект ти дава много възможности, но нямаш ли познания, за да прецениш коя от предлаганите информации е вярна, той не ти е от полза. Приложението може да решава задачи, ама в зависимост от това как ще поставиш задачата – ще получиш много решения и няма да знаеш кое е правилното. Ако се ползва първосигнално, ще се получават смешни или некоректни отговори, смята Багдасаров.
Приложението може да решава задачи, ама в зависимост от това как ще поставиш задачата – ще получиш много решения и няма да знаеш кое е правилното. Ако се ползва първосигнално, ще се получават смешни или некоректни отговори.
Във всеки случай абсолютно нереалистично е да се мисли, че учениците ще могат да бъдат възпрепятствани от използването на този инструмент. Сигурен съм, че няма да замести учителите, а напротив, ще направи работата им по-лесна, убеден е директорът.
Последвайте ни и във Facebook