Валери КОВАЧЕВ
С двучасова разнообразна програма Основно училище „Васил Левски“ в Дрангово отбеляза на 22 ноември 100-годишния си юбилей. През бележитата 1924 година е запалена първата искра на просвещението в Дрангово, която бавно и трудно прераства в онова съкровено пламъче на жадните за знание и наука. Открито е светско първоначално училище, което се превръща във вековен храм на знанието.
Казват, че училището е като дърво, познава се по плодовете. А плодовете на нашето училище са много. През неговите класни стаи са преминали хиляди ученици. Възпитаниците на Основно училище „Васил Левски“ се реализират в различни области на живота, сред тях има висококвалифицирани кадри и добри специалисти, достойни граждани, те са нашата визитна картичка, нашият отличителен знак, изтъкна в приветствието си директорът Мирослава Ликова.
Сред официалните гости бяха областният управител Никола Чанев, кметът на община Кирково Шинаси Сюлейман, заместник-кметът на община Кирково Валентина Димитрова и началникът на Регионалното управление на образованието Ангелина Костова. Да споделят празника на дранговчани бяха дошли директори на училища от община Кирково, бивши учители и много възпитаници на училището.
Моето присъствие тук е и един ангажимент от страна на държавата, ангажимент, за да можем да направим така заедно с вашата помощ, с помощта на тези чаровни деца да празнуваме и 150-годишнината на това училище. В мое лице Основно училище „Васил Левски“ има приятел, в лицето на държавата има подкрепа, каза в приветствието си Никола Чанев.
Днес е празник не само на дранговчани, а на цялата община, подчерта Шинаси Сюлейман. В знак на това, че общината ще бъде до Вас, подаряваме на училището интерактивна дъска. Такава техника се подарява не на закриващо се училище, а на училище, което ще има бъдеще, уточни кметът. Той връчи на директора огромна кошница с цветя и юбилеен плакет.
Едва ли има човек в тази зала, който да не се вълнува от днешния ден. 100 години, това е един век просветна дейност, една дълга история, която е изпълнена с много сбъднати мечти, с много копнежи, с много надежди, с много постигнати цели и с много вълнения. Естествено имало е и неприятности и проблеми, но всичко това нека остане зад гърба ни, каза Ангелина Костова.
Честит 100-годишен юбилей на нашето училище. Благодаря Ви, че сте тук, благодаря на всички бивши възпитаници, че уважихте тържество. Благодаря, че пазите българския дух, че тачите познанието, обърна се към ученици, родители и гости Радостина Чилингирова.
Приемете моите най-сърдечни пожелания за здраве и дръзновение, упоритост и постоянство, творческо и любознание. Горда съм, че заедно запазихме училището в Дрангово и не позволихме една вековна традиция да бъде погубена с лека ръка в едно живо село, като вашето, се казва в поздравителния адрес, се казва в получения поздравителен адрес от народния представител Цвета Караянчева.
Училището в Дрангово преминава през различни етапи. Първата схлупена класна стая е била в сградата на джамията. Заради религиозни предразсъдъци и разпокъсаността на селото в началото светското образование трудно си пробива път. Днес проблемът е съвсем друг – има просторни класни стаи, но заради демографския срив няма достатъчно деца. Над училището виси опасност от закриване, но това не бива да става прибързано. Без училище Дрангово ще бъде телевизор без звук и картина, се казва в поздравителния адрес, беше изтъкнато в поздравителния адрес от Инициативната група „По стъпките на миналото – към бъдещето на Дрангово“. Основателят на Групата Валери Ковачев подари на директора на училището живо цвете-саксия с пожелание училището да има дълъг живот.
Директорът на училището получи много цветя и подаръци.
Да поздравят своите батковци и каки бяха дошли малчуганите от Детска градина „Славейче“. Техните изпълнения за Апостола получиха бурни аплодисменти.
В програма се включи и младата учителка Валентина Кутлева, която с песента „Пътнико, свиден“ разчувства всички. На няколко пъти всички се пренесоха в света на народните песни и народните танци. От музикалното училище в Широка лъка дойдоха Пламена Манолова , Светла Шейтанова и гайдарят Радостин Ислямов.
Представена бе хронология на развитието на училището. Пресъздадени бяха моменти от три етапа в живота на училището – от откриването до 1944 г., когато децата са ходили на училище с вълнени шарени торби, изтъкани от бабите; за периода от 1944 до 1989 г. присъстващите видяха как първокласниците са приемани за чавдарчета и как пионери с червени връзки ги поздравяват, а от третия период, след 1989 година, бяха показани трудните години на прехода, навлизането на модерните технологии – компютрите, мобилните телефони и интернет.
Основателят на Инициативната група Валери Ковачев награди победителите в конкурса за рисунка „Училище любимо, ние пак сме тук!“, който той обяви в първия учебен ден.
Богата музикалната програма завърши с хора, изпълнени от деца и родители от танцова група „Денница“ с ръководител Галя Ненова.
Накрая имаше и голяма торта с надпис „100 години ОУ „Васил Левски“. Разряза я директорът Мирослава Ликова. Почерпиха се ученици, гости и родители.
Последвайте ни и във Facebook