Инициативата за играта е на старшите посланици на Европа – Галина Запартова – училищен психолог и Анета Танкова – учител по география и икономика. Начинанието се възприе с ентусиазъм от младшите посланици и техни съученици, като в работилницата се включиха 30 ученици от различни класове.
Благодарение на опитните фасилитатори от „Wind of change“ научната работилница се превърна във вълнуващо и запомнящо се преживяване.
Играта „Климатична фреска“ е иновативен образователен инструмент, създаден от френския специалист по климата Седрик Рингенбак и е предназначена да обясни по достъпен начин сложността на климатичните промени чрез взаимодействие и колективно учене. По време на тричасовата работилница, участниците трябваше да подредят 42 илюстровани карти, изпълнени с научно съдържание и базирани изцяло на научните доклади на Междуправителствения панел по изменение на климата(IPCC).Насочвани от фасилитаторите Мартин Заимов и Гергана Берова, участниците трябваше да открият причинно-следствените връзки между картите, да научат за пагубният ефект от човешките дейности върху природата, както и да анализират възможностите и приноса на всеки от нас в опазването на природата.
И така четири групи ученици подредиха своите климатични фрески.
В рамките на тези три часа най-запомнящи обаче бяха обсъжданията и заключенията от играта, осъзнаването, че всеки от нас има своята роля в климатичните промени, но да бъде тази роля положителна, зависи само от нас.
През тази учебна година фокусът на младшите посланици от ЕГ „Христо Ботев“ е насочен именно към климатичните промени и това беше едно чудесно начало на дейностите по програмата „Училище посланик на Европа“.
Последвайте ни и във Facebook