Внесоха първата жалба за цялостно касиране на парламентарните избори

Гражданското сдружение БОЕЦ внесе жалба за цялостно касиране на изборите. Тя е изпратена по електронен път до органите, които могат да сезират конституционните съдии – Народното събрание, Министерския съвет, Върховния касационен съд и Върховния административен съд. Ще бъде връчена на хартия и на главния прокурор Борислав Сарафов и на президента Румен Радев, съобщиха от сдружението, което проведе неколкократни протести в Триъгълника на властта с искане за касиране на вота заради изборни нарушения.

„Настояваме всеки от тези шест органа да сезира самостоятелно Конституционния съд, който да извърши задълбочена проверка на резултатите от изборите“, заявиха вносителите.

В жалбата си те оспорват законността на изборния резултат за състав на 51-ото НС „поради наличие на множество тежки изборни нарушения, довели до нарушения на активните и пасивните избирателни права на всеки един от нас, както и на хиляди други български граждани с избирателни права“.

Според БОЕЦ манипулирането на изборните резултати води до това, че хората, обявени за избрани, реално не са избрани от народа и не представляват интересите му, а обслужват нелегитимни цели. „И като краен резултат това води до присвояване на осъществяването на народния суверенитет от отделни личности и организации, което е забранено“, пише в жалбата.

„Наличието на огромен брой доказателства и данни за изборни нарушения поражда основателни съмнения сред огромната част от гражданите и политическите субекти в легитимността на „избрания“ състав на Народно събрание, което от своя страна делегитимира и бъдещите решения на този законодателен орган, поради което извършването на задълбочена и пълна проверката на изборните резултати от Конституционния съд е абсолютно наложителна“, аргументират се вносителите.

Според сдружението е невъзможно в едноседмичен срок да се извърши всестранно изследване на всички нарушения в 12 879 избирателни секции в страната и 719 избирателни секции в чужбина, а само видеозаписите от броенето на резултата са дълги 168 часа. Затова сезират овластените органи, които да съберат всички необходими доказателства за установяване на истината.

„От своя страна Конституционният съд е овластен да извърши допълнителна, независима и задълбочена проверка на изборния процес и изборните резултати, като събере писмени доказателства, включително класифицирана информация, представляваща държавна или служебна тайна, както и да възложи изготвянето на експертни заключения“, констатират от БОЕЦ.

Отказ на правоимащите органи да сезират КС би представлявал абдикация от конституционно установените им правомощия и ще доведе до изостряне на политическата криза и задълбочаване на недоверието на гражданите в държавните институции, заявяват още от сдружението.

За касиране на вота се готвят най-малко и две парламентарни групи – тези на ПП-ДБ и „Има такъв народ“, обявиха лидерите им. И Слави Трифонов, и Асен Василев заявиха, че са готови да подемат събирането на необходимите 48 депутатски подписа.

Дир.бг

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *