Комета, последно видяна от неандерталците, ще освети небето този октомври Кометата C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas ще бъде видима с просто око за първи път от 80 000 години

Този октомври Земята ще стане свидетел на посетител, кото не се е появявал от далечното минало: кометата C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas, космически пътешественик, видян за последен път, когато неандерталците и мамутите са бродили по Земята. Кометата, открита миналата година, ще се доближи най-близо до нашата планета на 13 октомври и може да се превърне в една от най-ярките комети, видими с просто око от десетилетия.

„Видимите с невъоръжено око комети са много редки“, заявява пред The ​​Guardian Грегъри Браун (Gregory Brown), астроном от Кралската обсерватория Гринуич. „И тази има потенциала да бъде сред най-ярките, които сме виждали през последните няколко десетилетия.“

Кометата преминава само на 44 милиона мили от Земята – достатъчно близо, за да бъде видима, но и достатъчно далеч, за да е безопасна. Наблюдателите на звезди имат рядката възможност да станат свидетели на този леден обект, който няма да бъде видян отново още 80 000 години. Светът и самото човечество може да са неузнаваеми дотогава.

От дълбините на облака на Оорт

Кометата C/2023 A3 обикаля около Слънцето по силно наклонена ретроградна орбита. Този изглед показва местоположението на кометата по време на най-близкото й приближаване до Земята на 12-13 октомври 2024 г. Кредит: JPL Horizons.

Кометата C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas идва от далечен и загадъчен регион на нашата Слънчева система, наречен  Облак на Оорт. Тази сферична обвивка от ледени отломки обгражда Слънцето далеч отвъд орбитата на Нептун, криейки останки от образуването на системата преди милиарди години. От време на време някой от тези древни обекти е избутван от мястото си и изпратен към вътрешността на Слънчевата система.

Астрономите за първи път забелязват кометата C/2023 A3 в началото на миналата година. Нейната орбита, изчислена да се простира над 80 000 години, предполага, че последният път, когато тази комета е преминала покрай Земята, нашата планета е била  скована от ледников период. Неандерталците, денисовците и ранните хомо сапиенси са живели сред извисяващи се ледници и обширни тундри. Мамути и друга мегафауна бродела из Северна Европа и Азия, без да знаят, че тази небесна ледена топка тихо преминава.

След 80 000 години пътешествие във външната тъмна част на Слънчевата система, кометата C/2023 A3 се завръща, обръщайки се обратно към Слънцето, което обещава да бъде чудесен спектакъл. Това е гледка, която се среща веднъж в една цивилизация. Честно казано не знаем как може да изглежда Земята следващия път, когато се появи, или дали хората изобщо ще бъдат тук, за да я видят.

Как да забележите кометата

Къде да търсим кометата C/2023 A3. Кредит: Stellarium.

Въпреки че най-близкото приближаване на кометата е 13 октомври, звездобройците ще трябва внимателно да определят времето за наблюдение. В дните преди и след тази дата кометата може да е твърде близо до сиянието на Слънцето, за да бъде лесно забелязана.

Но, започвайки около 9 октомври, когато кометата се отдалечава от ослепителните лъчи на Слънцето, тя може да стане видима в западното небе веднага след залез слънце.

Ако се надявате да я видите, насочете погледа си на запад, към съзвездието Воловар. Първоначално кометата може да изглежда като размито, слабо петно ​​с невъоръжено око, но дори обикновен бинокъл ще разкрие светещата й опашка по-подробно.

Яркостта на кометите обаче е трудно да се предвиди. Колко ярка ще стане, астрономите не могат да кажат със сигурност.

Все пак през следващите дни излезте навън, намерете тъмно място и оставете очите си да свикнат с нощта. Може просто да зърнете нещо, което свързва нашето настояще с далечното ни минало.

Източник: offnews

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *