Нови схеми: Как действат ало измамниците?

Активизиране на телефонните измамници в Югозападна България отчитат от полицията. В рамките на две седмици в районните управления в двете области Благоевград и Кюстендил са получени десетки сигнали за опити за измама.

Възрастен мъж от Благоевград е дал 4000 лева на мними полицаи за залавянето на ало измамници. Благодарение на бързата реакция на органите на реда в кюстендилско пък е предотвратена друга заблуда, този път на жена.

Преди дни 81-годишна жена от кюстендилското село Ябълково получила обаждане на домашния си телефон от мним полицай.

„Жертвата е въведена в заблуждение, че помага на полицейски служители при изпълнение на техните задължения и разследване на случай с телефонни измамници. Заявяват на жертвите, че малко по -късно ще бъда направено обаждане от страна на телефонните измамници, които ще искат по някакъв повод пари и ценности, които трябва да им бъдат предоставени“, обясни Данаил Иванов, началник на Криминална полиция в РУ – Кюстендил.

Въпреки че схемата е стара и добре позната на органите на реда, жената и нейната снаха се доверили на чутото по телефона. Събрали заделени пари и ценности в плик, който по-младата трябвало да остави на определено място.

„Следвайки инструкциите, които получила по телефона, снахата на възрастната жена донесла на гаровия площад в Кюстендил плика със събраните пари и бижута. Оставила ги и се отдалечила. Отдалечавайки се обаче забелязала, че съмнителна дама взима пакета“, каза Станислава Христова.

Жената разбрала, че е измамена и веднага подала сигнал в полицията.

„Направен е контакт със служители на ОД на МВР – Перник при което са задържани две лица – мъж на 46 години и жена на 68 години. При последвалите процесуално следствени действия в тях са намерени инкриминираните сума пари и ценности. Работата по досъдебното производство, което е образувано в РУ Кюстендил продължава под надзора на районна прокуратура, ще бъдат изяснени ролите на задържаните лица“, посочи Данаил Иванов, началник на Криминална полиция в РУ – Кюстендил.

Жертви на телефонните измамници продължават да са основно възрастни хора, които най-често получават позвънявания на домашните си телефони.

„Имахме домашен телефон – два пъти искаха но се досещаме и не сме имали проблеми и почват да ме псуват, но и аз псувам. Просто трябва да сме внимателни, децата си ги знаем кой къде е и мойте деца не са тук, едната във Франция отиде“, коментира Малинка Христова.

„Аз като чуя някой и затварям телефона, повече не отварям. Щом почне много да ми говори, затварям и толкова“, коментира Спаска.

А от полицията отново припомнят, че при изпълнение на своите служебни задължения представителите на институциите не искат пари нито по телефона, нито на ръка.

BNT 1

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *