Да притежаваш автомобил в Германия е скъпо удоволствие. По данни на Германския автомобилен съюз ADAC само получаването на шофьорска книжка излиза между 2500 и 4500 евро. Миналата година около една пета от начинаещите шофьори са платили между 3500 и 4500 евро, а за 4 на сто и тази сума се е оказала недостатъчна.
В Мюнхен е почти два пъти по-скъпо, отколкото в Котбус
В Германия самостоятелната подготвка за изпитите е невъзможна – трябва да се преминат теория и практика в автошкола, след което да бъде положен изпит пред независими инструктори. Що се отнася до цените в отделните градове, през 2023 година преминаването на шофьорски курс в Котбус в Източна Германия е струвало между 2300 и 2500 евро, в Любек – между 3500 и 3800, а в баварската столица Мюнхен – до 4500 евро.
При това в началото на обучението не може предварително да се пресметне колко ще излезе целият процес, тъй като темпото на отделните кандидати силно се различава, а автошколите сами определят цените си. Тоест, може да се получи само приблизителна представа за предстоящите разходи.
Как се образува цената
Стойността на обучението в автошколите силно варира в зависимост от региона. По данни на Германския автомобилен съюз основната такса за теоретичните занимания е между 350 и 570 евро. В нея влизат 12 задължителни двойни часа по 90 минути и два допълнителни по специална тема, например за недопустимостта и последствията от управление на автомобил в състояние на алкохолно или наркотично опиянение. Цената на учебните материали е между 80 и 120 евро.
Най-голямата част от разходите отива за задължителните часове по кормуване, включващи и специални пътувания по тъмно и по магистрала. 45 минути кормуване струват между 55 и 77 евро, а специалните пътувания може да струват почти два пъти повече. Задължителните часове са най-малко 12, но средно се налага да се взимат 24. Има и регионални различия: в градовете начинаещите шофьори обичайно имат нужда от повече практически занимания, отколкото в селските райони.
Освен това автошколите взимат между 60 и 137 евро за теоретичния изпит и между 160 и 289 за практическия. Изпитващите инспектори също си имат цена – 25 евро за теорията и 130 за практиката.
Изискват се и задължителни курсове по първа помощ (20-40 евро), очен преглед (7-10 евро) и биометрична снимка (10 евро). В зависимост от региона заявката за издаване на шофьорска книжка струва между 38 и 70 евро.
Това не е всичко
Има още една причина, поради която шофьорската книжка понякога се оказва „златна“ – големият брой провали на теоретичните и практическите изпити и свързаните с тях „поправки“. Неотдавна в германските медии бе описан случаят на 19-годишен младеж, който изхарчил 6800 евро, но така и не получил книжка, тъй като пропадал четири пъти на изпитите.
Постоянното поскъпване на книжките в Германия може да се обясни и с растящите разходи за персонал, застраховки, учебни автомобили и гориво.
Желаещите не намаляват
Въпреки високите цени правоспособните шофьори в Германия стават все повече, гласят данните на Германската статистическа служба Statista. В началото на 2024 година са били регистрирани над 51 милиона шофьорски книжки, като това число не включва някои от хартиените документи, издадени преди 1999 година.
Пак от статистическите данни става ясно, че 20,5 милиона германци имат и свидетелство за управление на мотоциклет, 28,5 милиона имат и книжка за камион, а над 245 000 имат право да управляват и автобус.
Само през 2023 година са били издадени общо над 1,4 милиона шофьорски книжки, като все повече германци взимат заеми, за да могат да покрият високите разходи.
D W