Експерти от РИОСВ-Хасково оказват съдействие на БАН при мониторинг на сънливци

Нов живот

Експерти от регионалната екоинспекция в Хасково оказаха съдействие на екипите от Институт по биоразнообразие и екосистемни услуги при Българска академия на науките на терен при поставяне на специални къщички за сънливци. Такива бяха поставени в следните места за мониторинг в региона: с. Долно Черковище, Момчилград, Свиленград, Любимец, с. Свирково, с. Малки Воден, с. Свирачи, Златоград и с. Сив кладенец.

Посредством поставянето на специално изработените къщички за сънливци се осъществява мониторинга на видовете сънливци, срещащи се в страната ни, като част от Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие (НСМЦБР).

Къщичките за сънливци са част от новите методики, които се прилагат в системата за наблюдение на биологичното разнообразие у нас. Те са с входни отвори, обърнати към дървесния ствол (за разлика от тези при къщичките за птици, които са отпред). Местата за мониторинг са с пробна площ 1х1 км. На всяко място за наблюдение се поставят по 25 къщички. Проверките по места показват, че къщичките се заселват охотно, използват се дълго от сънливците и представляват най-доброто решение за дългосрочен мониторинг на популациите на тези видове. Същевременно къщичките са важни за опазване на сънливците, тъй като доказано при използването им се повишава плътността на популацията им.

След приключване на проекта, който започна в началото на април 2024 г. и е с продължителност 15 месеца, мониторингът на сънливци към НСМСБР ще продължи да се изпълнява от РИОСВ. За целта експертите от териториалните структури ще преминат специално обучение.

Последвайте ни и във Facebook

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *