Заразени сеят маймунска шарка 95 на сто от случаите са при мъже

Инфекцията протича с обриви, които се превръщат в мехури, пълни с течност

След боледуване се придобива имунитет

 

Тлеещи огнища, в които има заразени носители на вируси с лека симтоматика, разпространяват маймунска шарка. Това обясниха инфекционисти като причина за регистрирането на случай в България. Според шефа на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова може да се очакват и други случаи на заболяването, тъй като “инфекцията тлее”.

Мъжът, който беше диагностициран у нас с маймунска шарка, не е излизал в чужбина и не дава данни за сексуални контакти през последния месец. Заразеният е на 37 години, той не е настанен в болница, изолиран е в дома си за три седмици, съобщиха здравните власти.

Инфекционисти коментираха пред “Труд news”, че няма ваксина срещу маймунската шарка и че е опасно възрастни да бъдат имунизирани срещу вариола, заради странични действия на препарата срещу едра шарка.

Маймунската шарка е рядко вирусно заболяване, което причинява симптоми на остра вирусна инфекция, а по тялото се появява обрив, който наподобява пъпки или мехури.

През 2022 г. за пръв път в Европейския съюз и по света са докладвани голям брой случаи в държави, в които заболяването не е било разпространено. По време на епидемията през 2022 г. в ЕС са съобщени над 20 000 случая. Тези случаи не са свързани с пътувания до места, където в миналото е било известно, че циркулира вирусът на маймунската шарка.

Инфекцията се предава при директен контакт между болен и здрав човек. Тя протича с неразположение, но обривните лезии са по-едри. Не е толкова опасна за хората, колкото човешката вариола. Но все пак може да бъде тревожна за онези, с подтиснат имунитет, бременни жени и деца под 1 година. Това каза ръководителят на Лаборатория по инфекции на мозъка в Берн д-р Аспарух Илиев.

Това, което се знае от случаите на маймунска шарка преди две години, е, че 95% от случаите са при мъже и след полови контакти на мъж с мъж, обясни още д-р Илиев. Той обаче подчерта, че инфекцията се предава не само по този начин. “Нормален контакт на кожа с кожа също може да я предизвика”, допълни специалистът.

Хората с маймунска шарка често имат комбинация от повишена температура, главоболие, втрисане, изтощение, подуване на лимфните възли, болки в гърба и болки в мускулите, лезии на лигавиците и кожен обрив. Той може да се появи преди или след другите симптоми и обикновено е разположен по лицето, ръцете, краката, около гениталиите или ануса. Обривът трае от 2 до 4 седмици. Ето защо заболелите трябва да останат изолирани в продължение на 21 дни.

Кожните лезии често се появяват първо като петна, които се превръщат в пълни с течност мехури, след което се образуват корички и струпеи, преди кожата да заздравее напълно. Повечето хора, които се разболеят от маймунска шарка, се възстановяват без усложнения.

След преболедуване се придобива траен имунитет.

Труд

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *