В последния работен ден преди дългата ваканция депутатите решиха да запазят нулева ставка на брашното и хляба до края на годината. При продажбата на хляб сложиха таван на надценката. Тя не може да е повече от 15 процента. Причината – според депутати в големите търговски вериги тази надценка достигала до 40 на сто, пише НОВА.тв.
Ще намали ли обаче мярката цената на хляба в малките магазини и пекарни и как ще се отрази на производителите на хляб?
Браншът вече се обяви против тавана на надценката. Според собственика на пекарна Жулиен Таушанов това е „поредният предизборен фойерверк”. „По този начин депутатите признават, че за много хора в България в 21 век е трудно да си купят хляб. Това е оценка за политиците”, смята хлебарят.
Председателят на Съюза на хлебарите в Бургас Димитър Людиев благодари, че за това, че нулевата ставка на хляба ще важи до края на годината. „Ако трябваше да коригираме цените от 1 юли, не вярвам някой да може да си го позволи. Това щеше да създаде сериозен стрес и по време на летния сезон за всички колеги в бранша. Няма основателна причина за промяна за данъци на суровини. Само работната ръка може да окаже влияние. Някои продукти може да поскъпнат с 5-10%. В сладкарството от седмици се увеличава цената на какаото, със сигурност продуктите там ще имат ръст. За хляба обаче не се очаква такъв“, отбеляза той.
По думите му по-малките търговски вериги не могат да си позволят висока надценка на хляба. „С 10-15 стотинки е ръстът на основните видове хляб там, докато в големите магазини е над 30%. Това е основната причина да се намерят едни и същи продукти на различни цени. Цените на брашното са стабилни, не се очаква да се повишат“, заяви Людиев.