Нов живот
Народният певец и педагог Филип Синапов направи възстановка на обичая за зарязването на лозето на 14 февруари – Трифон Зарезан или както той го нарича – Трифоновден. От началото на месеца младият фолклорист Синапов работи като преподавател – специалист в Средно училище „Петко Рачов Славейков“. В един от учебните часове със 7″ж“ клас решили да посетят село Пчеларово на празника, да облекат носии и да проведат обичая така, както традицията повелява. Идеята прегръщат директорът на училището за шампиони Милко Багдасаров и класният ръководител Красимира Стоянова. Те двамата се превъплъщават в ролите на Трифон и неговата невеста за целите на възстановката. Дъжд посрещна славейковци на лозето, но според общото мнение това е знак за богата реколта, здраве и берекет.
Филип Синапов разказа в детайли за историята на празника, как е пренесен от Горнотракийската низина към Източните Родопи от беломорските тракийци, за начина, по който се зарязват лозите, кой участва и как се разпределят длъжностите в семейството, как се разделя гроздето в имота за добиване на различен вид вино. Той направлява и главните действащи лица във възстановката във всяка стъпка на ритуала. След това дискусията продължи и в актовата зала на „Славейков“ за всички желаещи да се включат учители и ученици.
Любезни домакини на събитието са Бахар и Месут Реджеб – собственици на лозовия масив и на Биоферма – Пчеларово. Посрещнаха децата с шоколадови бонбони, а възрастните – с глътка домашно вино. „Готови сме на всякакви инициативи, които са свързани с подобряване на образованието и включването на деца и младежи“, категорични са те.
Филип Синапов, от своя страна, подготвя и следващи празници в традиционен стил. На неговото присъствие в часовете си сега се радват малчуганите от начален етап на обучение в СУ „П. Р. Славейков“, като заедно създават мартеници.
Последвайте ни и във Facebook