Каменната сватба, Целувката, Алеята на влюбените са само част от символите на любовта в Кърджали Най-новият бе открит в парк „Простор“ преди две години

Валентина ИВАНОВА

Кърджали може да се похвали със символи на любовта, които постоянно се увеличават.

Най-старият и безспорно най-попупярният по света и у нас е Каменната сватба. Красивият природен феномен се намира близо до село Зимзелен, само на 4 км от центъра на областния град.

Каменната сватба

Скалните късове наподобяват фитури от сватбената процесия. Според легендата двама млади се венчавали, но докато всички сватбари се придвижвали тържествено, духнал вятър и повдигнал булото на невестата.

Свекърът видял неземната красота на булката и нечисти помисли минали през главата му. В този миг природата се намесила и вкаменила всички, с изключение на младоженеца.

Той заплакал и помолил да бъде вкаменен също, за да остане завинаги близо до любимата жена. И до днес понякога до фигурата му се събира вода, за която се твърди, че са сълзите му.

Каменната сватба е едно от най-посещаваните туристически забележителности в областта.

Паметникът на първата целувка

Друг символ на любовта изникна в парк «Горубсо» през 2003 година. Идеята за паметника на първата целувка даде журналистката Вилдан Байрямова. Известният кърджалийски творец Емил Пенчев създаде скулптурата, която изобразява фигури от бял мрамор на целуващи се момче и момиче.

Арката на любовта в Градската градина

Мястото в близост до Младежкия дом не е избрано случайно. Там поколения кърджалийци са промълвявали своето «Обичам те» за първи път. Днес руините в „Розариума“ и занемареният парк «Горубсо» не предполагат възвишени чувства и нежни думи.

Алеята на любовта в парк „Простор“

През 2014 година десетки млади хора от ГЕРБ заключиха с катинарче най-съкровените си чувства в Градската градина в Кърджали. Инциативата бе на евродепутата Моника Панайотова, а народният представител Цвета Караянчева даде тон на събитието. За жалост сега арката на любовта е ръждясала и забравена, никой не се сеща точно там да закачи своя катинар.

Като част от обновяването и осъвременяването на парк «Простор», през 2023 година бе създадена Алея на влюбените. Идеята дойде от Шенай Мехмедали, управител на „Паркинги, гаражи и зони за паркиране», общинското предприятие, стопанисващо парка. Децата от Дневен център „Надежда“ изрисуваха голямо червено сърце на стълбите. А в алеята поставиха тематични пейки.

Последвайте ни и във Facebook

 

1 Отговор

  1. ВЪЗМУТЕНА БЪЛГАРКА каза:

    Жалко,че любовта се политизира!Младежите от ГЕРБ заключиха….Жалко!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *