Камерите на ТОЛ-системата, които стана ясно, че ще засичат и скорост, ще могат да отчитат средната скорост на движение на автомобилите.
Това означава, че скоростта на един автомобил ще бъде отчитана в две точки. Ако тя превишава ограничението на скоростта за съответния участък, тогава системата автоматично ще регистрира нарушение.
За да се случи това обаче, освен сертифициране на камерите, трябва да има и законови промени.
С редакция в Закона за движение по пътищата трябва да бъде определено понятието средна скорост.
Очаква се целият процес по сертифицирането и законовите промени да приключи след четири месеца.
Арсеналът от камерите на ТОЛ-системата ще допълни близо 230-те камери на „Пътна полиция“.
На всяка от точките с камери на ТОЛ-системата има по едно устройство за всяка лента, така че да бъде покрит целият пътен участък.
Това означава, че на магистралите ще има по 6 камери на една точка в двете посоки.
Вече са извършени първите тестове на Северната тангента, а камерите се тестват за работа при екстремни метеорологични условия.
Софтуерът, който прави възможно засичането на скоростта, работи от началото на ТОЛ-системата, но до момента тези данни са ползвани от КАТ само за справки и превенция.
Фишът, който ще бъде изпращан до шофьорите, след като бъдат засечени с висока скорост, ще съдържа освен данни за скоростта и времето на преминаване на автомобила, но и снимки на самото превозно средство – съответно при влизане през първата контролна точка и при излизане.
Източник: debati.bg