Нов живот
Преди две години се срещнахме в София, където споделихме мисли за икуменическите и религиозни отношения между религиите.
Фактът, че Вие сте тук, и то в този състав, потвърждава колко важен е диалогът между отделните вероизповедания, да споделяме общи ценности и да се борим заедно срещу злото в света.
Благодаря за това Ваше посещение, Ватиканът има огромно значение за диалога между религиите, и се надявам този диалог да бъде изпълнен и продължен в бъдеще по примера, който дава Кърджали на света. С тези думи Негово Високопреосвещенство кардинал Мигел Аюзо Гиксо, префект на дикастерия на Ватиката за междурелигиозния диалог, приe делегация от Кърджали, включваща главният мюфтия на България д-р Мустафа Алиш Хаджи, районният мюфтия на Кърджали Басри Еминефенди, преп. Отец проф.д-р Петър Гаренов, Джелал Неджиб Фаик, главен секретар на Главния Мюфтия на България, Бейхан Мустафа Мехмед, зам.-главен мюфтия на България, и Хайри Ахмед Емин, началник отдел външни работи на Главния Мюфтия на България.
Срещата бе осъществена със съдействието на Н. Пр. Богдан Паташев, посланик на Република България при Светия престол и Суверенния малтийски орден.
В знак на подкрепа и послание към вярващите, кардинал Гиксо положи подписа си върху снимка, на която кметът Хасан Азис, Отец Петър и районният мюфтия Басри Еминефенди провеждат поредната инициатива в подкрепа на междуетническия диалог в Кърджали. Имахме честта да представим модела на междуетнически диалог в Кърджали, който е плод на съвместните усилия на местната власт и представителите на двете религиозни общности – християни и мюсюлмани. Представихме и идеята за изграждане на монумент в знак на приноса на междуетническия модел в Кърджали за просперитета на общината, за развитието на обществото, и за изграждане и възпитание на следващите поколения. Нашият модел на междуетническо разбирателство отдавна надхвърли границите на общината, на България, дори и на Балканите, сподели след срещата инж. Хасан Азис в своя фейсбук профил.
Кардинал Мигел Аюзо Гиксо поздави кмета за идеята за паметника с думите, че толерантността трябва да има своите видими символи и примери. Той получи покана да присъства на откриването ва монумента в Кърджали, след неговото реализиране.
В програмата на делегацията са предвидени множество срещи с високопоставени представители на папската базилика „Санта Мария Маджоре“, в която папа Адриан II приема Св. Св. Кирил и Методий и освещава българската азбука, на голямата Джамия и Ислямския културен център, базиликата „Сан Клементе“, в която е гробът на Св. Константин Кирил Философ, както и лична аудиенция при папа Франциск.
Припомняме, че проектът за паметник на толерантността в Кърджали е дело на скулптора Зиятин Нуриев и архитект Станислав Луков.
🔽Последвайте ни и в Facebook🔽