Интервю на Валентина ИВАНОВА
Инж. Любомир Хайнов е от Златица. Женен, с двама сина.
Започва кариерата си в Обогатителната фабрика в Челопеч през 1995 година като механошлосер. Две години по-късно става началник-смяна. Постепенно поема механоподдръжката и цялата поддръжка на фабриката. През 2011 година става директор на Обогатителната фабрика, а от 2016 година е оперативен директор на „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД. В края на 2022 година поема поста Генерален мениджър на „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД.
– Г-н Хайнов, някак неусетно изминаха 4 години от откриването на рудник „Ада тепе“, но вероятно за вас времето е било изпълнено с много усилия? Осъществи ли „Дънди Прешъс Металс“ намеренията, които си постави?
– „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД е българско дружество с основна дейност търсене, проучване, разработване, добив и преработка на златосъдържащи руди. От 2019 г. дружеството разработва по открит способ рудник „Ада тепе“. С изграждането му стана ясно, че първият новоразработен рудник в България за последните 40 години. Сериозните инвестиции, които „Дънди Прешъс Металс“ вложи за последните двадесет години имаха успешен резултат – освен, че в хода на подготвителните дейности се разкри, че в този район е бил най-древния златен рудник в Европа, „Ада тепе“ днес е най-модерното минно-обогатително предприятие, което привлече и обедини професионализма и желанието за развитие на стотици български специалисти. Всъщност постигнахме проектния капацитет за рекордно кратко време – само три месеца след като пуснахме официално производството – фабриката заработи през 2019. Рудникът стартира малко по-рано, през 2018 година.
– Хората винаги са важни в производствения процес. Как ги мотивирате?
– Паралелно със строителството вървеше наемането на хора и най-вече обученията. Бяхме разработили много подробен график от какви специалисти щяхме да имаме нужда, кога и какви обучения щяха да бъдат необходими. Имахме подготвени хора, които бяха преминали обучения и постепенно наемахме и останалите хора. Част от тях отидоха на обучение в Челопеч, а след това връщайки се, започнаха да обучават останалите. Начинът, по който подходихме да осигурим знанията и уменията, подейства мотивиращо на хората. Те искаха да учат, искаха да бъдат готови, когато започнат да работят – да знаят за какво става въпрос. Научиха се бързо, успяха и бързо да навлязат в работата си. Явно правилно сме изградили стратегията си.
По отношение на мотивацията – всеки човек иска да се чувства полезен и оценен на работното си място и да вижда плодовете от своя труд. Постигаме го като говорим с хората. Ако има нужда от обучения, правим ги своевременно. Другото е отношението към човека. Всеки е дошъл да работи, ние имаме организационна структура, съответните права и задължения по веригата, но хората искат правилно отношение, а това е да покажеш уважение. Тук нещата се получават добре, защото си имаме доверие. Правилното отношение е един от най-големите мотиватори.
– Разработката на рудник „Ада тепе“ бе предшествана от реализирането на мащабна екопрограма, тъй като дейността на компанията се извършва изцяло в защитена зона от мрежата „Натура 2000“, създадена, за да защитава и съхранява местообитанията на различни видове животни. Да припомним как се справихте със защитените сухоземни костенурки шипобедрена и шипоопашата.
– Мащабната ни екологична програма се осъществява и към момента. Разполагаме с данни преди началото на дейността ни, сега следим всички компоненти на околната среда. Това е съществена част от дейността ни. Вече са рекултивирани 2,7 хектара на територията на рудник „Ада тепе“, използваме рециклирана вода и се стремим да въвеждаме новости, които благоприятстват намаляването на въглеродния ни отпечатък.
През последните десет години в района на Крумовград се полагат грижи за костенурките и техните местообитания. Провеждат се изследвания и въз основа на тях се предприемат мерки за подобряване на живота им. Именно откриването на рудника и осъзнатата необходимост от опазване на околната среда слага началото на програма за защита и опазване на застрашените видове костенурки, която е разпозната и включена в списък за добри практики на Европейската комисия. По силата на план за действие за биологичното разнообразие се изпълняват конкретни дейности по пренасяне на всички костенурки от опасните за тях места и освобождаването им в безопасни; маркиране, проследяване и мониторинг на здравословното състояние на всички костенурки населяващи околността; наблюдения и анализи на промяната на местообитанията и установяване на възможни бъдещи тенденции; своевременна реакция при констатиране на заплахи и нередности, като бракониерство и др.
С положителния си опит в България, вече двадесет години, Дънди се доказва не само като добър работодател, но и като иновативна минна компания, която работи с отговорност към хората и грижа за околната среда.
– Вероятно интересът на младите хора към вашата фирма е голям. Какви специалисти наемате?
– По-голямата част от работещите в „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД са млади хора. Хубаво е като видиш тях и щастливите им родители, че децата им са около тях.
Конкретно при нас в момента нямаме нужда от специалисти. За бизнеса обаче, все повече се чувства липсата на инженери, хора завършили инженерни специалности, особено в електро и КИП поддръжката. В Крумовград още като започвахме реализирахме с гимназията програма за механоподдръжка. Така си помогнахме, но и дадохме на немалко хора нови умения. Този проактивен подход е много важен, особено предвид факта, че професиите, в които работиш с ръцете си не са толкова предпочитани.
– Вашата компания винаги е била водеща в иновациите. Накъде са насочени усилията ви сега?
– Заели сме се много сериозно с дигитализацията на производството, реализираме различни проекти. Не спираме да работим и върху безопасността. В тази посока винаги има какво да се прави. Същото е и с екологията и начина, по който се управлява интегрираното ни съоръжение за съхранение на минни отпадъци. Работим с колегите от Челопеч – някои подобрения стартираха при нас и се пренесоха в Челопеч, има и такива, които се доказаха ефективни там и бяха адаптирани на „Ада тепе“.
Непосредствените ни задачи са да си изпълним плана безопасно и по екологично устойчив начин. Да продължим да си обучаваме хората и да бъдем все така добър партньор, защото правим нещата по правилен начин.
– Имате здрави и полезни взаимоотношения с община Крумовград. Кои са най-важните Ви съвместни и дългосрочни проекти?
– Партньорството ни с община Крумовград оказва много положителен ефект върху заетостта и общия облик на града. Близо 50 човека са се завърнали от чужбина, за да продължат да работят в Крумовград. Забележителен е прирастът на общината през последните няколко години. Видими са ефектите от икономическия бум в Крумовград – строителство на къщи и нови квартали, инвестиции в обществена инфраструктура, образование, спорт и култура. Броят на децата в града също се увеличи.
Най-важните ни съвместни проекти касаят подобряване на инфраструктурата в границите на общината, повишаване качеството на живот чрез инвестиции в сферата на здравеопазването и образованието. Насърчаваме културата и спорта, опазването на местните традиции. Изградихме интерактивен музей на златото в града, който разказва за традициите на древното рударство и показва най-модерните методи на добив.
Сред дългосрочните проекти мога да посоча Фонда за микро, малък и среден бизнес, с който вече сме създали над 100 нови работни места, несвързани с минната дейност. Ангажиментът на „Дънди“ да инвестира в развитие и да насърчава просперита не само в годините на добив, но и напред в бъдещето, мотивира дружеството да предостави финансов ресурс от 5 милиона долара. Този тип социална инвестиция от страна на компания е новост. Целта ни е да осигурим заетост в района и след края на дейността ни през 2026 година.
– Утре е 18 август, денят в който се отбелязва смъртта на Свети Иван Рилски, считан за покровител на българския народ и на работещите в мините. Като Генерален мениджър на дружеството, какво е Вашето пожелание към работещите във фирмата в навечерието на професионалния си празник?
Пожелавам на всички да сме здрави, да постигаме резултатите си, а в аванс за миньорския ни празник предлагам да празнуваме така, както работим.
🔽Последвайте ни и във Facebook🔽