Нов живот
В рамките на Месеца на Турция в Кърджали, който се осъществява с помощта на Посолството на Турция в България, на Генералното консулство на Турция в Пловдив, както и с побратимените общини на Кърджали в Турция, днес на Пазара на производителите бе отбелязан Денят Ашуре.
В рамките на празника бе раздадено ашуре на 2000 души. Днешната инициатива се реализира съвместно с побратимената турска община Османгаази, Бурса, и Районно мюфтийство.
„Идеята на Ашуре е сладкият десерт да покаже как различни съставки, съчетани в хармония, правят перфектен микс в неустоим вкус. Точно затова Ашуре много подхожда на Кърджали. Прегръщам ви и поднасям почитанията си“, каза в приветствието си генералният консул на Турция в Пловдив Корхан Кюнгерю.
„В този ден Ви нося поздравите и обичта на Бурса. Преди 17 години Кърджали и Османгаази се побратимиха, и в чест на това решихме всяка година да организираме Деня на Ашуре в Кърджали. И както ашурето перфектно съчетава различните вкусове, така и ние по съседски – от едната страна е Кърджали, от другата – Осмагаази, от едната страна са мюсюлманите, от другата – християните, от едната страна са българите, от другата – турците, но всички заедно сме създали една хармония точно както е в ашурето. Нека цял свят да вземе пример от Кърджали как заедно се живее и как всичко се прави заедно. Това ястие дава здраве, и аз ви пожелавам здраве“, каза пред присъстващите Мустафа Дюндар, кметът на община Османгаази, Бурса.
За 17-та поредна година Ашуре е символ на приятелството и на взаимопомощта, и отдавна излезе извън границите на Кърджали, за да стигне чак до Османгаази. Сигурен съм, че посланието за добруване, комшулук и мерно съжителство, е най-голямата ценност на днешното време. Тогава, когато в света, на 200-300 км. от нас се води война, то Кърджали е най-добрият пример за мирно съжителство, пример за столица на толерантност, и всички заедно да преодоляваме трудните моменти, и да съпреживяваме заедно общите ни празници, каза кметът на Кърджали доц. д-р Хасан Азис.
Кърджали е благословено място – единственото място у нас, в което се провежда истинското Ашуре – на улицата, на пазара, с много съграждани от Кърджали, гости от Турция, гости от Европа – всички ние ще вкусим от ашурето.
Средно по около 3000 души получават това Ашуре, което значи, че за 17 години поне 50 хиляди души са вкусили от ашурето – това са над 50 хиляди послания за разбирателство и комшулук.
Благодаря на всички гости, сред които и районният мюфтия Басри Еминефенди и енорийският свещеник отец Петър Гарена, написа в социалната мрежа доц. д-р. Хасан Азис, кмет на община Кърджали.
Града е най – мръсният град в България. Срам ме е!!!