Започват проверки, които ще тръгнат от крайната цена на храните по магазините назад по веригата търговец-преработвател-производител, обяви земеделският министър Кирил Вътев. Причината е в необосновано високите крайни цени, на които се предлагат на потребителите основни хранителни продукти.
Пред БНР млекопроизводители сигнализират, че в търговската мрежа цената на млякото, например, е 6 пъти по-висока от изкупната цена и все повече фермери фалират.
Как става така че от фермата до магазина литър мляко скача от 60 ст. на 3,60 лева?
„Този въпрос, който ми задават, поне 5 пъти беше задаван на бившия министър на икономиката и той не можа да отговори“, казва Михаил Михайлов от Съюза на говедовъдите и иронично допълва, че все пак изкупната цена на млякото е успяла да надвиши цената на водата.
„Днес бях много щастлив. Влязох в един магазин и видях, че 1 литър минерална вода е вече 58 ст. и е по-малка от цената на млякото“, каза той.
Извън шегата фактите са неприятни – фермите фалират една по една и хората се отказват от животновъдството.
„Аз не мога да кажа колко са за цялата страна, но поне аз знам за десетина ферми и то ферми с по 70-80-90 крави. Последната беше с фотоволтаици на покрива, млад човек – 40-годишен, преди 3-4 дни ги продаде всичките крави“, посочи като пример Михайлов.
И животновъдите чакат адекватна реакция от държавата, допълни той.
dnes.bg
Като има пари за чужди държави защо трябва да има пари за земеделие и животновъдство. В една европейска държава с население 8,5 млн. население има около 1 млн. само крави . И каква продукция се произвежда само. Да вземат опит българските политици от тази държава. Е те наистина са взели опита от нея само, че си влагат парите си в техните банки.