За още мечки на територията на Хасковска област сигнализираха наши читатели. Този път те не само са забелязани , но и са заснети от фотокапаните на Дивечовъден участък “Балдарана” на Териториално поделение на Държавно горско стопанство “Ивайловград”.
Мечките са две и за първи път са засечени преди два месеца и половина. Вече се приема, че те са се установили там. Наблюдавани са от всички камери, поставени на територията на Дивечовъден участък ” Балдарана”, чиято площ е приблизително 3 400 хектара. Засега не е установено мечките да имат малко.
Районът на дивечовъдния участък е благоприятен за постоянно местообитание на защитения вид. Достъпът на външни хора в района е забранен. Има храна и вода, която и при засушаване през лятото се запазва в дълбоките дерета в района.
От „Балдарана” се надяват двете мечки да поставят началото популацията на защитения вид в Източни Родопи. Тъй като мечките правят голям преход в търсене на храна в естествена среда, от дивечовъдното стопанство не изключват тези, които преди седмица бяха забелязани до Маджарово, да са същите, които обитават и дивечовъдното стопанство .
Припомняме, че в РИОСВ- Хасково бе подаден сигнал за появата на две мечки – малка и голяма на територията на Маджарово. Същевременно наши читатели сигнализираха, че е видяна мечка и до хасковското село Малево, което е доста далеч от района на Източни Родопи. Тъй като на територията на Хасковска област няма установена популация на кафява мечка, от еко- инспекцията предположиха, че това са мигриращи животни, в търсене на храна.
Кафявата мечка е защитен вид и отстрелът и е забранен. Мечките, които са забелязани в района не са стръвници и не са опасни за хората . Те не нападат, освен ако не усетят, че има опасност за малките им. Все пак това са диви животни, затова от РИОСВ- Хасково призоват хората при среща с мечка да не правят опити да я доближават, нито да и дават храна .
Хасково.лайв
🔽Последвайте ни и във Facebook🔽