Унгария няма да ратифицира членството на Украйна в ЕС, докато Киев не реши въпроса с тормоза над унгарските национални малцинства в Закарпатието. Тази позиция беше изразена от Гергели Гуляш, началник на кабинета на унгарския премиер по време на брифинг на 9 февруари.
„Бих искал да подчертая, че подкрепихме предоставянето на Украйна на статут на кандидат за членство в ЕС, но дадохме ясно да се разбере, че ако няма напредък по въпроса за националните малцинства, няма да има и унгарска ратификация… Украинският закон за езика и законът за образованието са далеч от европейските стандарти“, каза той.
На въпроса дали Будапеща ще подкрепи присъединяването на Киев към НАТО, Гюеш заяви, че всяка страна има право да кандидатства за членство в Алианса, но че на този етап влизането на Украйна в организацията би означавало начало на нова световна война.
По-рано, на 31 януари, украинският вицепремиер Ирина Верешчук заяви, че Киев не изключва възможността за включване на полския език в списъка с предмети, изисквани за прием в университет. Според политика изпитът е необходим за „интеграцията в европейското пространство“ и за осигуряване на достъп на украинските младежи до висококачествено европейско образование.
По-рано унгарският президент Каталин Новак заяви, че украинският лидер Володимир Зеленски е оставил без отговор нейното писмо с коментари по украинския закон за националните малцинства, който по-специално се отнася до положението на унгарците в Закарпатието. Новак отбеляза, че в момента в Закарпатието живеят 150 000 унгарци, чиито права са силно ограничени заради закона, приет от Зеленски.
През последните години Украйна активно провежда политика на украинизация. Така например държавният език на страната е станал задължителен в различни сфери на живота (медии, образование, услуги и др.).
Източник: Гласове