20 села и махали останаха под вода, паметта за тях изплува в БАН

  • Какви хора са живели там, къде са изселени, какви са загубите от това потънало наследство – ето за това ще говорят от днес в поредица семинари известни наши изследователи

Нов живот

През последните 4 години учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките проучиха над 20 язовира, при чиито строеж са разрушени, заличени, залети или засегнати над 60 селища в цяла България.

Язовир Боровица

Мащабното изследване обхваща етнографско и фолклористично изучаване на потопените селища, издирване на хиляди архивни документи, срещи и разговори с изселени и техни потомци, документиране на срещи на изселените, наземно и въздушно фотографиране на останките от залетите селища и паметници на културата, запис на съхранени в паметта на изселените местни фолклорни песни, ритуали, разкази.

На 15 ноември 2022 г, в 15 ч. в зала 19 на ИЕФЕМ-БАН ще започне с поредицата семинари, в които ще бъдат представени резултатите от изследванията. Най-напред ще бъдат показани резултатите от проучванията на язовирите по течението на река Арда: Студен кладенец, Кърджали и Ивайловград и намиращия се в близост яз. Боровица. Под водите им изчезват над 20 села и махали, а днес край бреговете могат да се видят църкви и гробища, останки от джамии, работнически градчета.

Язовир Студен Кладенец Снимка : Юмер Тасим

Авторите на изследването разскажат историята на тези села и хидросъоръженията, заради които те изчезват, ще се опитат да отговорят на важни въпроси като: къде и как се пази познанието за тези села? Кои са хората, които се изселени, и къде са те днес? какво е останало под водата и в паметта? какво се случва със свещените места и храмовете на залетите села?

Ивайловград, мостът на р.Арда

По темата се подготвя изложба и научнопопулярно издание.

В семинара своите проучвания ще представят гл.ас. д-р Лина Гергова, ръководител на екипа, доц. д-р Петър Петров, гл.ас. д-р Мариянка Борисова и гл.ас. д-р Яна Гергова от ИЕФЕМ-БАН. Проектът „Потопеното наследство. Село на дъното на язовира: миграции, памет, културни практики“ е финансиран от Фонд „Научни изследвания“ към Министерство на образованието и науката на Република България.

Въжен мост Лисиците

Язовир Кърджали

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *