В „остро послание“ управителят на Английската централна банка Андрю Бейли,предупреди, че може да се наложи лихвените проценти да се повишат още повече
Английската централна банка предупреди, че Обединеното кралство ще изпадне в рецесия, тъй като повиши лихвените проценти с най-много от 27 години насам.
Основната причина за високата инфлация и ниския растеж са рязко покачващите се сметки за енергия, предизвикани от нахлуването на Русия в Украйна.
До октомври едно типично домакинство ще плаща почти 300 паунда месечно за енергията си, предупреди банката. Очакваната рецесия ще бъде най-дългият спад от 2008 г. насам, когато банковата система на Обединеното кралство беше изправена пред колапс, довел до спиране на кредитирането. Спадът няма да бъде толкова дълбок, колкото преди 14 години, но може да продължи също толкова дълго.
Управителят на банката Андрю Бейли заяви, че изпитва „огромно съчувствие и разбиране към тези, които най-много се борят“ с разходите за живот. „Знам, че те ще почувстват: „Е, защо повишихте лихвените проценти днес, това не влошава ли ситуацията от тази гледна точка по отношение на потреблението?“ Страхувам се, че моят отговор на това е: не влошава, защото се страхувам, че алтернативата е още по-лоша по отношение на постоянната инфлация.“
Повишаването на лихвените проценти е един от начините да се опитаме да контролираме инфлацията, тъй като то повишава разходите по заемите и би трябвало да насърчи хората да вземат заеми и да харчат по-малко. То може също така да насърчи хората да спестяват повече.
Въпреки това много домакинства ще бъдат допълнително притиснати след повишаването на лихвените проценти, включително някои притежатели на ипотечни кредити.
Това означава, че притежателите на проследяващи ипотеки могат да плащат с около 167 GBP повече на месец в сравнение с периода преди декември 2021 г., а притежателите на ипотеки с променлив лихвен процент – с до 132 GBP повече. Лихвените проценти се повишиха шест пъти подред от края на миналата година.
По-високите лихвени проценти означават и по-високи такси за неща като кредитни карти, банкови заеми и заеми за автомобили.
Патрик Рийд, собственик на бизнес в Лондон, дължи 25 000 паунда по кредитни карти и заеми и се опасява, че повишаването на лихвените проценти ще му струва скъпо.
„В момента изплащам около 1 800 паунда месечно, но съм изчислил, че консервативно ще трябва да плащам още 250 паунда месечно, за да се справя с дълговете“, казва той. „Просто ще трябва да затегна колана и да бъда изключително предпазлив в харченето, което означава, че всички тези несъществени неща ще бъдат намалени от бюджета ми.“
Ребека Макдоналд, главен икономист във фондация „Джоузеф Раунтри“, заяви, че „зашеметяващо“ високата инфлация „ще засегне тежко семействата с ниски доходи“.
„Много от тях са взели кредит, за да платят сметките си, и закъсняват с плащанията си. С по-високите лихвени проценти ще бъде много по-трудно да се погасяват задълженията, което поставя все повече семейства във финансова опасност.“
В изказване пред предаването Today на BBC Radio 4 Джонатан Ашуърт, министър в сянка по въпросите на труда и пенсиите, заяви, че обявената досега подкрепа за издръжката на живота „очевидно не е достатъчна“.
„Тази сутрин в цялата страна ще се събудят семейства и пенсионери, които ще прочетат новините и ще са абсолютно ужасени, защото към тях се насочва джебчийска машина, която ще разбие семейните финанси“, каза той.
Той заяви, че едно лейбъристко правителство ще намали ДДС върху сметките за енергия, ще премахне данъчните облекчения, които в момента се предлагат на петролните и газовите компании, които инвестират, и ще осигури подкрепа за хората, които модернизират домовете си, за да ги направят по-енергийно ефективни.
Британският финансов министър Надим Захауи изрази увереност, че действията, които правителството предприема, означават, че то може да преодолее икономическите предизвикателства.
И г-н Захауи, и Борис Джонсън бяха критикувани от лейбъристите, че са били на почивка, когато банката е представила мрачните си прогнози.
Г-н Захауи настоя, че все още работи и е провел разговор с управителя Андрю Бейли след обявяването на лихвения процент.“За мен, както съм сигурен и за много други хора, няма такова нещо като почивка и неработене. Никога не ми се е случвало това нито в частния сектор, нито в правителството“, каза той.
Той добави: „Привилегията и отговорността на държавната служба означава, че никога не можеш да се изключиш, затова всеки ден имах и продължавам да имам обаждания и брифинги.“
Сметките за енергия вече се повишиха рязко през тази година, което свива доходите на домакинствата и води до забавяне на растежа на икономиката на Обединеното кралство.
Русия намали доставките за Европа, тъй като води война в Украйна, и все повече се засилват опасенията, че може да затвори кранчетата напълно.
Потенциалните проблеми с доставките на газ доведоха до рязко покачване на цените на едро, което накара енергийните компании да прехвърлят тези разходи върху клиентите, което доведе до безпрецедентно повишаване на сметките за енергия на домакинствата.
Освен от енергията, домакинствата са засегнати и от по-високите цени на бензина и дизеловото гориво, както и от цените на храните. Банката предупреди, че икономическият растеж в Обединеното кралство вече се забавя, като добави: „Последното увеличение на цените на природния газ доведе до още едно значително влошаване на перспективите за Обединеното кралство и останалата част от Европа“.
Очаква се темпът на инфлация да остане на „много високи нива“ през по-голямата част от следващата година, заяви банката. В крайна сметка през следващата година тя ще се върне към целта от 2%.
Източник: Гласове