Валери КОВАЧЕВ
След като се срина „Булгартабак” дойдоха и проблемите в тютюнопроизводството. Още повече, че цените, на които се изкупуваше българския тютюн отказаха българските тютюнопроизводители да произвеждат тютюн. Цената не беше променяна дълго време – до 2013 година, когато се приеха промени в Закона за тютюна, с което се либерализира пазара. Тогава цените започнаха да мърдат леко нагоре. Въпреки всичко тази цена, която имахме тогава и която имаме в момента по никакъв начин не е достатъчна, за да се продължи това производство. Това каза за „Нов живот” Асен Кичуков, председател на Националната конфедерация на тютюнопроизводителите в България по повод появилите се данни, че през тази година в страната са засадени само 32 хил. декара тютюн.
По думите му тютюн от сортова група „Виржиния” в България вече почти няма. Вероятно са останали четири-пет производители. От 9000 тона през тази година сигурно няма да има 1000. При тези високи цени на горивата и на тока и липсата на работна ръка няма как да се отглежда „Виржиния”. Ако трябва да се произвежда, то цената му трябва бъде минимум 5.50 евро на килограм, казва Асен Кичуков.
Такава е била цената в Украйна. Всички търговци вече се насочили натам. Миналата година тютюн „Виржиния” в България се изкупувал по 4.80 лв./кг – цена, на която производителите трудно могат да издържат. При „Бърлей” положението е същото, както и при „Каба Кулак”. Намаляват и „Басми” – те , твърди той.
Прогнозата му е, че пред тази година производството ще бъде още по-ниско. Смята, че това са последните издихания на тютюнопроизводството.
През следващата седмица в Министерството на земеделието ще се проведе среща на браншовите организации в тютюнопроизводството, на която ще се вземе решение за референтната година за изплащане на Преходна национална помощ за новия програмен период за 2023-2027 г.
Асен Кичуков не е оптимист за бъдещето на тютюнопроизводството в страната. Смята, че ще производството ще продължи да спада. Един път откажат ли се тютюнопроизводителите, втори път не се връщат. Този поминък е приключил, факторите са много, но основната причина е манипулацията от търговските фирми, които се опитваха години наред да задържат цената такава, каквато е била при социализма, твърди той.