И Нидерландия къса с „Газпром“

Нидерландия е отказала да плаща руски газ по схемата, спусната с указ на президента Путин, и по тази причина от утре „Газпром“ спира доставките.

От GasTerra заявиха, че многократно са настоявала „Газпром” да се придържа към условията на договора, включително и споразуменията, уреждащи плащанията. Според „Газпром“ нидерландската „GasTerra” е отказала да плаща в рубли и затова няма да й бъдат доставени поръчаните 2 млрд. куб. м газ за периода 31 май  – 1 октомври. Всъщност в края на този период изтича двустранният договор.

Така Нидерлания става поредната държава от ЕС, която на практика къса отношенията си с некоректния доставчик, който се опитва да налага едностранно промени на договора. България и Полша бяха първите, които продължиха да превеждат дължимите суми в евро, както е по контракт, и „Газпром“ затвори крана. Доставките за Финландия бяха прекратени по същата причина, а вече и Дания е в групата на отказващите се от руския газ, след като обяви, че няма намерение да разкрива сметка в рубли в Газпромбанк.

„Търговецът на газ GasTerra реши да не изпълнява едностранните изисквания за плащане на „Газпром”. В отговор на това решение на „Газпром” обяви, че ще прекрати доставките, считано от 31 май 2022 г.“,  се казва в изявление на  нидерландската компания.

По-рано днес „GasTerra” поясни, че искането за откриване на две сметки в Газпромбанк – Москва – една в евро и втора в рубли, крие много „оперативни рискове“ и освен това може да се третира като нарушение на сакнциите на ЕС. йския съюз, и добави, че има „твърде много финансови и оперативни рискове“, свързани с извършването на плащането по този начин. С подобни аргументи България също отказа да се съобразява с указ на чужд държавен глава.

„По-специално откриването на сметки в Москва съгласно руското законодателство, контролирано от руския режим, е твърде голям риск за компанията от Гронинген“, заяви „GasTerra”. Нидерландската компания заяви, че е очаквала решението на „Газпром” и ще купува газ от други източници.

50% от GasTerra са собственост на държавната компания Energie Beheer Nederland. По 25% държат „Shell” и „Esso”.

Източник: СЕГА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *