Кирил Петков: България ще ползва руски петрол до края на 2024, в ЕС ни виждат като лидер

„България ще ползва руски петрол до края на 2024. Изключението за страната ни вече е факт и ще бъде подробно записано в детайлното заключение от заседанието на Европейския съвет, което ще бъде публикувано след 2-3 дни“, заяви премиерът Кирил Петков преди втория ден от заседанието на Европейския съвет.

Радвам се, че шестият пакет със санкции ще мине и голяма част от паричните потоци на Русия ще спрат, подчерта той

„Ще има дерогация (бел. ред. за използване на руски петрол), специално за нас, до края на 2024 г., което ни поставя в много добра позиция. Благодарим на партньорите ни, че се съгласиха на това. Дава ни възможност рафинерията ни да бъде оправена така, че да може да работи с друг петрол. „Лукойл“ трябва да плаща на „Литаско“, което е швейцарска фирма. За разлика от случая с „Газпром“, няма тема за рубли. Въпросът за нас беше, че българската рафинерия работи с руски петрол. Затова тази дерогация беше жизнено важна за нас“, допълни той.

Петков подчерта, че Путин не е спрял специално газа на Полша и България. „Той продължава да използва механизма с рубли да спира газа на отделните страни-членки. Всички европейски страни, които застанаха на твърдата позиция, че договорът е по-важен от всичко друго, действията на Русия са същите, каквито бяха към нас. Виждаме Холандия, Дания“, даде пример министър-председателят.Кирил Петков постави добра оценка на справянето на страната ни с настаняването на украинските бежанци. „За три месеца дадохме безпрецедентна подкрепа в един от хубавите хотели на България. Сега влизаме в по-нормални рамки. Все пак, те са бежанци. Българската държава не може безкрай да подкрепя такова луксозно пребиваване в България. Уверен съм от вицепремиера Константинова, че условията са добри. Нормални условия, просто не са в хотелите“, обясни той.

Премиерът успокои, че България не е заплашена от продоволствена криза. „Ние сме в една от най-добрите позиции в Европа, защото сме голям износител на зърно. Повечето страни нямат този лукс. Очаква се тази година да имаме 7 милиона тона, а консумацията ни е 2. Ние ще бъдем решение на глобалния въпрос. Пристанище „Варна“ може да бъде едно от решенията. Заставаме на ключови позиция в Европейския съвет. Все повече ни виждат като страна, която е лидер“, коментира Кирил Петков.

Източник: Епицентър

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *