14-годишен рекорд в цените на зеленчуците отбелязахме тази пролет. Поскъпването беше прогнозирано от експертите още през миналата есен. Причината са по-високите разходи за отоплението на оранжериите.
100% скок в цената на картофите обаче очакват сега картофопроизводителите. Тук проблемът идва от цените на торовете.
Открито заявяваме, че едва ли ще можем да си позволим да завършим годината, тепърва започват още по-сериозни разходи. Апелирам към МЗ, МС, министерство на финансите да направим всичко необходимо, за да спасим производителите от фалит, обясни той. Според него, над 50% от производителите няма да могат да покрият разходите си.
Единственият начин да се защитим са протестите, допълни той. Апелираме и към българските мениджъри на вериги да ни подкрепят и да избира
Днес разбрахме, че догодина вече няма да участваме като картофопроизводители в обвързана подкрепа за европейски субсидии, така че очакваме помощ. За нас от 300 до 400 лв на декар трябва да е подкрепата. Говоря за истинските производители, заяви Джиков.
Унищожено селско стопанство. Унищожени напоителни системи. Скъпи горива за селскостопанската техника като на много места в отделни райони липсва такава. Скъпи торове. Скъп посадъчен материал. Скъпа вода и ел. ток за поливане. Проливни дъждове и градушки. Липса на работници за селскостопанската продукция. Евтино изкупуване на продукцията. Голям внос от чужбина на готова продукция. В крайна сметка скъпа и още по-скъпа готова продукция за продажба по магазините. Един народ не си ли помогне сам за горе споменатото и господ няма да му помогне. Само приказки от страна на управляващите и накрая нищо.