Българският учител заема централно място в образованието, уважението към труда му се гради в семейството

  • В областната организация на Синдиката на българските учители членуват близо 2000 души

Интервюто взе Валентина ИВАНОВА

Нели Арнаудова е председател на общинската структура в Кърджали и областен координатор на Синдиката на българските учители в Кърджали /СБУ/. Заема тази изборна длъжност от 2001 г. Има 29 години педагогически опит в Центъра за личностно развитие, по-известен като Общински детски комплекс.

Общинската структура на СБУ е най-голямата съсловна организация на територията на област Кърджали с над 900 члена. Областната организация е създадена пред 32 години и в нея в момента са включени близо 2000 педагози.

  • Г-жо Арнаудова, честит празник! Как посрещат вашите членове най-светлия български празник, който е и техен професионален? Имат ли основание да празнуват?
  • Учителите трябва да са доволни на 24 май, защото те изнесоха на гърба си трудностите в неподготвената образователна система за дистанционно обучение по време на пандемията и се справиха геройски с това предизвикателство. Те се ориентираха бързо и успяха да се включат адекватно  и да не допуснат прекъсване на учебния процес. Учителят продължи да бъде най-важната фигура в образованието на всеки човек, а образованието е приоритет за развитието на една държава.

Нели Арнаудова с Мария Тенева от СУ „Отец Паисий“ и Марина Димова от Езикова гимназия „Христо Ботев“, получили Специалната награда „Учител на годината“ за 2022 г.

  • Обществото оцени ли тези усилия на преподавателите? Усеща ли по-голямо уважение към труда им?
  • Много родители видяха трудностите при преподаване, сблъскаха се с дистанционната форма на обучение на децата си, защото станаха част от него. Образователната система е пред очите на обществото. От него идват и оценките, и критиките. Трудът на учителите не е достатъчно оценен. За да се преосмисли ролята на училището и на учителя, главен фактор играе семейството. От там трябва да тръгне уважението и създаването на ценностна система.
  • Има ли специфични за нашия регион трудности в обучението?
  • В Кърджалийския край учителите са изправени в детската градина, в предучилищното образование и в началния курс с проблема на усвояването на официалния език, тъй като за много от децата българският не е майчин. Затова се наложи предучилищното образование да „слезе“ на 4 години. Предизвикателство за учителите е да спецификата на работата с децата – билингви. Трябва да ги научат да владеят и да усвояват в цялост уроците на български.
  • Пандемията не е на дневен ред. Какви други предизвикателства стоят пред българския учител днес?
  • Непрекъснато излизат новости, за които се твърди, че са прогресивни и трябва веднага да се приемат. Но образователната система в цял свят е най-трудно променящата се система, защото има дълбоки корени и традиции във всяка страната. Затова и не бива да се налагат правила, характерни за западните държави, защото са неприложими в нашите условия.

Известни са и са много обсъждани програмите, учебниците, застаряването и феминизирането на учителската професия. Напоследък бюрокрацията много пречи на учебния процес.

Сега се коментира започването на учебната година по-рано. Нашият синдикат смята 15 септември като начало на учебната година е свързана не само с календара, но и с климатичните особености на страната. В съзнанието на цялото общество 15 септември се е наложил в българската традиция като датата, с която се свързва цялата тържественост на първия учебен ден. Такава тържественост сме запазили и в днешния 24 май.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *