Изходът на тази битка до голяма степен ще реши бъдещето не само на Украйна и на Русия, но и разстановката на силите и бъдещите промени в Европа. Ненапразно държавният секретар на САЩ Антъни Джон Блинкен констатира на 4 март, че „епохата на международните отношения, настъпила след Студената война, завърши”. Значи новият баланс между различните центрове на сила вече се обмисля на фона на ожесточено противоборство по всички възможни направления.
Измина месец и половина от началото на руската специална военна операция (СВО) в Украйна. Тя започна със 150-хилядна руска групировка и 300-хилядна украинска (250 000 редовна армия и 50 000 национална гвардия), без да се имат предвид украинските гранични войски, войските на другите силови ведомства и териториалната отбрана на страната, а също и мобилизираните 100 000 на 25 и 26 февруари т.г., както и започналата в края на март нова мобилизация.
По същество навлизането в Украйна може да се разглежда като СВО за дистанционно унищожаване на обектите от военната инфраструктура с високоточни крилати ракети с въздушно, морско и земно базиране и класическа война по разгром на въоръжените сили на Украйна (ВСУ). В края на март т.г. Министерството на отбраната на Русия отчете, че първият етап от СВО успешно е завършен и предстои освобождаване на ДНР и ЛНР в тяхните географски граници от крупната групировка на нацбатальоните и частите на ВСУ в Донбас.
Какви са резултатите от първия етап, т.е. от СВО?
От отчета става ясно, че целта на първия етап е унищожаване или неутрализиране на обектите от военната инфраструктура на Украйна, която е постигната над 60% – това се отнася до стационарните командни пунктове, свързочни възли, бази за съхраняване на въоръжение, боеприпаси и ГСМ, средства на ПВО и ВВС (ЗРК, РЛС, летища, самолети, вертолети и БЛА) и военно-ремонтни бази и заводи. Военните и граждански загуби се оценяват на около трилион долара, а намаляването на БВП на Украйна е 40%, като 86% от промишлените предприятия не работят, а нивите на изток не навсякъде се засяват поради опасение, че посевите могат да бъдат унищожени от бойните действия.
Изводът в отчета не отчита неутрализирането на личния състав на ВСУ, поради което не може да се твърди, че демилитаризацията на страната е постигната. Независимо от понесените загуби, ВСУ все още има достатъчно мощна групировка в Донбас, пък и не само там, разгромът на която е цел на втория етап.
В началото на операцията стремително беше завзета значителна територия източно от Дон, бяха блокирани крупни гарнизани в редица населени места, завзета бе цялата Херсонска област и част от Запорожка, което не позволи да се увеличи ангажираната с фронтални боеве донбаска групировка. Всичко това беше осъществено едновременно с нанасяне на точкови удари по военната инфраструктура.
При тях руската армия показа на практика как се прилага принципа на сетецентричната война. Впрочем този опит е достоен за изучаване от съответните структури на нашата армия, защото именно този тип бойни действия вече са характерни за всяка развита във военно отношение страна, а не толкова наличието на бронетранспортьори и изстребители, което не означава, че те са излишни.
Сетецентричните бойни действия, водени от руската армия в Украйна, се реализират по следния начин. Разузнавателен БЛА или друго средство открива цел в определен район и по автоматична система за свръзка подава координатите ѝ до командния пункт. Взема се решение за поразяване на целта, определя се най-подходящото ударно средство (артилерия, ракета или щурмова авиация( и му се подават координатите на целта. Тази дейност се извършва за две-три минути, като БЛА контролира степента на поражение, от която зависят по-нататъшните действия. Използването на сетецентричния принцип е възможен, защото всички участници в осъществяването му са в обща система за предаване на данни, чиито програмно-технически средства са монтирани на самите ударни средства.
В самото начало на операцията беше блокирано киевското летище „Гостомел“ с вертолетен десант на 200 бойци от въздушно-десантните войски, отразили удара на 4-та бригада на Националната гвардия на ВСУ и подкрепени по-късно от други части на ВДВ.
На следващия ден, 25 февруари, руският президент призова украинските военни: „Вземете властта в ръцете си! С вас ще бъде по-леко да се договорим, отколкото с тази шайка от наркомани и неонацисти”, т.е. призова ги да извършат държавен преврат.
Отдавна е известно, че руският президент не говори излишни неща и това, което казва, има основание.
В случая може да се допусне, че е съществувала група, възможно и с участието на близки до Кремъл украински олигарси, която е трябвало да се отзове на призива. След няколоко дни американската компания Maxar Technologies открива на спътникови снимки 64-километрова военна колона, която към 1 март вече е северно от Киев и през следващите дни столицата е полуобкръжена.
Източник: glasove.com