В кабинета по биология на СУ „П. Р. Славейков“ групата учители, участвали в обучение в рамките на програмата „Еразъм+” на тема: „Предизвикателството на многообразието: Интеркултурно ръководство на класната стая“, представиха резултатите от реализацията на проекта и участието им в квалификационния курс. Участниците споделиха добрите практики, полезния опит и иновативните методи и подходи, придобити по време на обучението си в Барселона.
В изготвена от тях презентация учителите представиха интересни модели за интеркултурното и мултикултурното отношение в класната стая. Запознаха аудиторията със съвременни образователни методи, обучителни модели, ролеви игри и техники, напълно съвместими със спецификите и потребностите на днешния ученик в глобалния, мултикултурен свят. Предложиха иновативни практики за колаборация на деца от различни култури и с различен майчин език.
Учителите по испански Мерай Дауд, Магдалена Дичева и Марияна Янева, както и биоложката Неше Муталибова споделиха също, че участието им в проекта е довело до обогатяване и усъвършенстване на преподавателските им умения, както и до придобиване на опит за подпомогне на обучаеми от различни възрасти, националности, култури и етноси.
Присъстващите педагогически специалисти по различни учебни дисциплини, от своя страна, останаха впечатлени и заинтригувани от идеите, предложени от колегите им и споделиха, че биха ги приложили в ежедневната си работа като преподаватели.
В същата зала впоследствие влязоха младежите от профил биология в 11 и 12 клас за практически урок по същия проект, но от учениците, пътували в Брага, Португалия. Послучай Международния ден на ДНК, свързан с едно от най-значимите открития в историята на науката — в “Славейков” се проведе открит урок, изпълнен с вдъхновение и научно любопитство , представен от Жулиде Муталибова и Дуйгу Бекир – ученички от XII клас, профил „Биология и здравно образование“, с преподавател Неше Муталибова. Те споделиха своето участие в международен проект по програма Еразъм+ в Португалия, където имаха възможността да се запознаят с иновативни методи на преподаване и да обменят опит със свои връстници и учители от местно португалско училище.
В рамките на проекта двете ученички участваха в научен модул, посветен на изследването на ДНК и провеждането на експерименти с подръчни материали. Те усвоиха техники за извличане на ДНК от плодове – опит, който впоследствие представиха по време на открит урок в своето училище.
Откритият урок се проведе пред останалата част от групата, както и пред ученици от XI клас, също от профил БЗО. Жулиде и Дуйгу не само демонстрираха наученото, но и дадоха възможност на всички присъстващи да се включат активно в експеримента. Учениците имаха възможност да наблюдават процеса на изолиране на ДНК и сами да опитат метода с различни плодове, използвайки достъпни и безопасни вещества.
Събитието премина с голям интерес, ентусиазъм и вдъхновение. Всички участници останаха развълнувани и удовлетворени от възможността да научат нещо ново по един практически и достъпен начин. Благодарение на преподавателя Неше Муталибова и участието в Еразъм+ проекта, ученичките успяха да пренесат частица от европейския опит в класната стая и да вдъхновят съучениците си с науката като приключение.
Другата седмица предстои официалното представяне на цялото многообразие от емоции, научени уроци и придобит опит от португалския град Брага и проектните дейности на Crafting Education for All.
Последвайте ни и във Facebook