Крепостта Патмос – пазителят на долината на Арда

Танер ЧОБАНОВ,
историк и уредник на Общинския музей в Ардино

В сърцето на Родопите, там където река Боровица се влива в Арда и оформя един от най-красивите си меандри, високо на скалист връх, се издига внушителната късноантична и средновековна крепост Патмос.

Разположена в землището на село Дойранци, крепостта впечатлява не само с живописното си местоположение, но и с архитектурните и историческите си особености. Най-лесният достъп до нея е по вода – с лодка по река Арда. След слизане на брега, до самата крепост се стига пеша за около 20 минути.

Крепостният комплекс може условно да бъде разделен на три основни части. В най-южната част на възвишението се намира цитаделата – същинското ядро на укреплението. На север от нея е разположено Предградие 1, а Предградие 2 заема западната част под хълма. Въз основа на предполагаемия източен вход към цитаделата, се смята, че там е било разположено и Предградие 3. На север, в района на днешната махала Хасар гедик, вероятно се е намирало Предградие 4. Целият комплекс е заемал приблизително 100 декара.

Това мащабно разположение, както и сведенията, че Патмос е бил епископски център, подсказват, че тук е съществувал цял късноантичен и средновековен град.

Цитаделата на Патмос има неправилна форма, съобразена с конфигурацията на терена. Защитената площ възлиза на около 6 декара. Крепостната стена, изградена от обработен камък и бял хоросан, обхваща върха от запад и север. Именно на север, където теренът е по-достъпен, стената е подсилена с две кули.

Източната част на крепостта стъпва директно върху скалите. Там е изграден дренажен отвор за отводняване на терена, следван от участък с отвесни скали, където не е строена стена. Стената продължава на юг, следвайки релефа.

При археологически разкопки на територията на крепостта е разкрита голяма трикорабна триапсидна църква без притвор. Централният кораб е оформен от три двойки зидани правоъгълни стълбове. Апсидите са полукръгли отвън и отвътре, с ясно изразени рамена.

Храмът е преживял три основни периода на съществуване. Последният е свързан с учредяването на византийската тема Ахридос след края на XII век, когато Патмос се превръща в стратегическа стража по долината на Арда.

През 1206 г., в подножието на крепостта преминава и отряд от Четвъртия кръстоносен поход, воден от прочутия хронист и военачалник Жофроа дьо Вилардуен – свидетелство за значението на Патмос в геополитическата картина на Средновековието.

През последните години ръководството на община Ардино в лицето на кмета инж. Изет Шабан работи по проект за консервация, реставрация и социализация на архитектурния обект.

 

Последвайте ни и във Facebook

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *