Два паралелни протеста се проведоха днес в София и Телиш. Гражданите отново настояват за безопасност на пътя и решителни мерки срещу войната по пътищата. Те са в памет на Сияна и други деца, загинали на пътя.
Мотото на протестите е „България няма деца за убиване!“
Протест в София беше организиран в Тригълника на властта от редица сдружения, които очакват строги наказания и мерки срещу рецидивистите и нарушителите. Протестиращите искат справедливост и безопасност, а поддръжката на пътища да бъде приоритет за държавата.
Движението в района е блокирано.
Шествието започна след 10 ч. пред сградата на Народното събрание, където мнозина се събраха и запазиха минута мълчание в памет на загиналите. Част от лозунгите на протеста бяха „Скоростта убива“, „Внимавай зад волана, за да не е селфито последно“, „България няма повече деца за убиване“, „Корупцията убива, бездействието също“ и др.
На протеста присъстваха много от близките на загинали деца в катастрофи.

Снимка: БГНЕС
Движението към Телиш тази сутрин беше ограничено заради нова катастрофа между тир и лека кола. За щастие, при този инцидент нямаше жертви, съобщава NOVA.
Стойка Ангелова е майка на мъж, който загина две седмици преди Сияна на същия път. Цветан отишъл да пазарува до Луковит и навръщане джип ударил автомобила му.
„Организирайки този протест, целта ни беше една – жителите на Телиш да се обединят около трагедиите на семействата“, обясни кметът на селото Нели Дакова.
„Няма по-голяма ценност от човешкия живот. Детето ми си отиде по безумен начин заради безхаберието на институциите, неразумните шофьори и неадекватността на пътя. Един знак можеше да я спаси“, заяви бащата на Сияна Николай Попов. „Протестът е срещу убийствата на пътя и безхаберието, което ни владее. Събудихме се и трябва да продължим да бъдем будни. Убиха детето ми по най-безобразния начин, както десетки други български деца и стотици хора, които загиват безсмислено на пътя от безхаберие, от некадърност и простотия. Край на това нещо“.
Според него отговорността за инцидентите е споделена, защото обществото е мълчало до този момент.
Той заяви, че не е получил отговор на нито един от поставените въпроси.
„Протестът не е мой. Това е протестът на всички хора в България. Това са техните искания. На мен се падна тежкия кръст да изляза и да говоря по темата“, добави бащата на Сияна.
Той призова да отворим нова страница в отношението на управляващите към това, което се случва по пътищата, но без агресия.
„Трябва да седнем на масата и за решим проблема. Незабавно тези 35 отсечки на смъртта трябва на секундата да започнат да ги обезопасяват. Не може да умираме повече по пътищата“, каза Николай Попов.

Снимка: БГНЕС
Почерненият баща е категоричен, че този случай няма да потъне, както много други. Сили да продължи да се бори му дават всички хора, които в момента протестират. „Готов съм да стигна докрай но без насилие, само с диалог“, заяви Николай Попов.
Въпреки дъждовния ден, около 100 жители на Ямбол излязоха днес на протест срещу войната по пътищата и в знак на съпричастност към близките на 12-годишната Сияна, която загуби живота си при тежка катастрофа в Плевенско. Родители с деца, хора на различна възраст, близки на жертви в катастрофи се събраха пред Съдебната палата в града. Те настояха за подобряване на състоянието на пътищата и за по-строги наказания за виновниците за катастрофи.
„Присъдата на този съд е две години и осем месеца за загубен живот. Няма никакви закони. Виновникът и до ден днешен има шофьорска книжка, даже не е задържан“, каза пред репортер на БТА Весела Димитрова, братовчедка на загинало на 16 декември 2023 г. 19-годишно момиче. Катастрофата е причинена е от шофьор, управлявал със 120 км/час на главен булевард в Ямбол.
„Тук сме да отдадем почит на 12-годишната Сияна и на всички загинали от корупцията в нашата страна. И да дам пример на двете си деца да не си затварят очите пред несправедливостите. Състоянието на пътищата е просто потресаващо“, каза Лиляна Иванова , която е дошла с дъщерите си.
„Корупцията убива и е крайно време всички да осъзнаем, да бъдем граждански непримирими. И да изискваме от всеки, който е заел даден пост в държавата, да върши своята работа така, както трябва – с отговорност, със съвест, да мислят за децата, за всички нас и за България“, посочи Мими Караколева.
Събралите се настояха и за спешен ремонт на пътя към граничния пункт „Лесово“. Те посочиха, че пътят е с огромни дупки, без маркировка и без осветление. „В участъка от разклона за село Тенево до Елхово е трагичен. Това е предпоставка за множество инциденти, и пак отговорен няма да има, както за инцидента край Плевен“, коментира Стоян Бочков, който също беше сред протестиращите.
Източник: dnes