Сега дневно минават по три мотриси от Димитровград до Подкова и обратно
Валери КОВАЧЕВ
На 23 май 1969 г. тържествено е открита новата ж.п. гара в Кърджали. Тя е една от най-красивите и най-модерните в страната. За радостното събитие хиляди посрещат с ръкопляскания и възгласи „БКП“, „КПСС“ министъра на транспорта Марин Вачков. До него на трибуната застават първият секретар на Окръжния комитет на БКП Георги Петров и председателят на Изпълнителния комитет на Окръжния народен съвет Димитър Гогов, пише Б. Смилянски във вестник „Нов живот“ от 27 май 1969 г.

Тържествено откриване на новата ж.п. гара в Кърджали през май 1969 г.
Началникът на железопътното-строително управление в Пловдив Стефан Ганев изтъква, че новата гара в Кърджали е истинска красавица, изваяна от бистрия ум и богатия опит на проектанти, строители и инвеститори и е напълно заслужен дар за предприемчивите и трудолюбиви кърджалийци. Предлага много удобства и уют на пътниците и обслужващия персонал – голям хол, просторни кулоари, стая за майки с малки деца, ресторант, багажни и служебни помещения. Всичко това я нарежда между най-красивите и най-модерните гари в цялата страна. Голяма заслуга за това имат проектантите от „Транспроект“ в София, начело с архитект Милко Бечев и грижовният млад инженер Иван Зидаров – непосредствен ръководител на обекта. Изтъква също приноса на инж. Ванда Зидарова, на техничката Ганка Настева, строителите с групов отговорник Петър Чернокожев и инвеститорите от групата на Стоян Стоянов. Всички, които имат най-голям дял за срочното и качествено изпълнение на обекта са наградени с парични награди от Министерството на транспорта.

Tака изглежда ж.п. гарата сега
Началникът на ж.п. гарата Рангел Димитров обещава железничарите да пазят новата гара като най-скъпа придобивка и да използват големите възможности, които тя дава, за преизпълнение на плановите задачи.

През гарата дневно минават по три влака
В речта си министърът на транспорта Марин Вачков, която прерязва лентата отбелязва, че откриването на ж.п. гара Кърджали е голямо събитие в живота на железничарите от цялата страна, защото е първа от поредицата такива обекти, които ще бъдат открити у нас в чест на 25-годишнината на социалистическата революция. Не пропуска да поздрави жителите на Кърджали от името на ръководителя на ЦК на БКП Тодор Живков. Той посочва интересни сравнителни данни за работата на ж.п. гара Кърджали преди и след 9 септември 1944 г. През 1939 г. тук са се движели само два влака, превозвали са за цялата година 40 000 пътници. През 1969 г. ежедневно се движат 12 влака, а през 1968 г. са пътували 600 000 души. През 1968 г. са били извозени 592 000 това товари, а през 1939 г. – 3542 тона.

Днес ж.п. гара Кърджали е далеч от оня блясък при нейното откриване. Няма ги големите надписи ж.п. гара Кърджали на покрива, които са посрещали милиони пътници. Дневно минават по три влака-мотриси по маршрута Димитровград – Подкова и обратно. Пътникопотокът е намалял. На 7 март тази година, на обяд от влака, идващ от Димитровград, на гарата в Кърджали слезе само един пътник, а по посока Подкова не се качи нито един. Ресторантът не работи, в него е настанено Митническо бюро Кърджали. Няма павилиони, външните чешми не работят. На входа пише, че чакалнята се заключва от 18 до 6 часа.

Чакалнята на ж.п. гарата
Припомняме, на 8 ноември 1931 г. на новооткритата ж.п. гара в Кърджали, известна сега като старата, пристига първият влак, посрещнат от цялото гражданство. В чакалнята е подредена фотоизложба от това историческо събитие по инициативата „Мултикултурният град“.
Снимки: Валери КОВАЧЕВ
Последвайте ни и във Facebook
Бяхте написали преди време, че тоалетната на ж.п. гара Кърджали е с работно време . Сутрин, обед и вечер . Всеки ден от 06:45 часа до 07:30 часа , 08,45 часа до 09:10 часа , 12,45 часа до13:00 часа от 17:15 часа до 17:40 часа .