Бе ужас! Над 70 може да са загинали в срутената сграда, живея на 2 км оттам, споделя за „Нов живот“ кърджалиецът Панчо Благоев от Банкок

  • Все още се чуват гласове на 3 метра под земята, звънят телефони. Предполага се, че там има 15 човека, които дават признаци на живот
  • Живея на 10 етаж в 30 етажен небостъргач. Всичко е напукано. С решение на губернатора започва обследване на 2000 сгради
  • Парковете са пълни с хора, които изкарват нощта на открито страхувайки се от нови трусове

 

Нашият съгражданин Панчо Благоев от 12 години живее в Банкок, съпругата му е тайландка. Той е един от малкото българи, които преживяват страшното земетресение. Припомняме, че в Банкок се срути небостъргач, който е бил в процес на изграждане. Това става пред очите на хората. Земята се разлюлява.  Панчо Благоев в това време излиза от метрото.

Панчо Благоев е познат като един от основателите на първата в България кънтри група „Сплав“, създадена в Кърджали през 1986 г. Бил е журналист в пловдивския вестник „Марица“.

Галина АВРЕНЛИЕВА

  • Къде Ви свари земетресението?
    Беше някъде около 13:30 ч. аз излизах от метрото. Тъкмо слизах и нещо взе да ме носи, почувствах се замаян. Викам си: Брех, кръвното ми се халоса, какво ми става? Седнах, там, на един стол на перона. Постоях няколко минутки още ми се вие свят, но тръгнах. Излязох навън и какво да видя – почерняло от хора и всички гледат към небето, към върховете на сградите. Та и аз погледнах нагоре, но нямаше нищо. Никой не знаеше какво се случва в Банкок. Тогава получих съобщение от съпругата ми.  Разбрах, че има земетресение.

  • Имаше ли паника сред населението в първите минути?
    Представете си 15 милиона души в един град да излезат навън по улиците по едно и също време. Беше ужасно. 7 часа ми отне да се добера до нас, убийствено пътуване. Бяха затворени обществени сгради, затвориха моловете. Нямаше от къде човек една вода да си купи. Такситата пълни. Жегата е голяма около 38 градуса е. Много е горещо. Вървях пеша. Минах покрай един магазин за мебели, като хале голям и влезнах вътре. Много са мили хората, тук. Дойде една жена и ми донесе вода. Постоях и си тръгнах, изминах километри пеш, улиците пълни с народ. Накрая едно такси спря и ме взе. Така се добрах до нас.

  • Какво сварихте във Вашия дом, има ли поражения?
    Аз живея в 30 етажен небостъргач, намирам е на 10-тия етаж. Стените са напукани, мазилката е паднала. До посред нощите съм чистил. Всичко е напукано. От днес, с решение на губернатора на Банкок започва обследване на 2000 сгради. Още днес 700 ще бъдат инспектирани, най-належащите и пострадалите.


    До момента още никой не ми е обадил, явно не сме най-зле в нашия блок. Между другото сградата, която се срути е на 2 километра по права линия от моя дом. Това е правителствена сграда, в процес на изграждане с 51% тайландско участие и 49% китайско. Очакваме да са над 70 човека жертвите от срутването.

 

  • Какво е положението в момента? Колко са загиналите?
    Очакваме да са над 70. До момента, това което се знае, че 10 човека са починали, други 15 са изведени изпод руините и са настанени в болница за лечение. Останалите са под руините. Добрата новина е, че все още се чуват гласове на 3 метра под земята, звънят телефони. Предполага се, че под отломките има 15 човека, които дават признаци на живот. Но ще е трудно със спасителните акции. 12 години съм тук, такова нещо не се е случвало. Мианмар е земетръсна зона, но не и Тайланд.

    Доказано е, че Банкок потъва с 3 милиметра на година, изграден е върху мека почва, нещо като желе и затова потъва, но такова чудо за първи път се случва. Страшно беше.


    Това, което със сигурност още знаем е, че метрото не работи, както и оранжевата и розовата линия на монорейла за затворени.

    Една от магистралите също е затворена, заради отломки върху нея, които трябва да бъдат разчистени.


    В момента парковете работят 24 часа. Не е като в България, тук обществените паркове затварят в 8 часа вечерта, а сега са отворени и са пълни с хора, които изкараха нощта под открито небе. Страхуват се и спят навън. Има създадена организация за тях, раздава се безплатна вода. Пак с решение на губернатора на Банкок се организират и концерти за хората, с тях борят преживеният стрес на жителите. Земетресението е абсолютен прецедент в историята на страната.

  • Има ли вторични трусове?
    Властите призовават хората да запазят спокойствие, тъй като „ситуацията е под контрол“. Не сме усетили вторични трусове тук, в Тайланд. Само на 80 км е Патая, един от големите курортни центрове. Там и земетресението не са усетили. Много са вторичните трусове в Мианмар, над 70 са към момента, около 5 по Рихтер. И все пак оставаме нащрек. Това е природа, нищо не се знае.

 

 Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *