МОН ще предложи пълна забрана за телефоните в училище, каза в Плевен министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Според него това ще доведе подобряване на училищната среда. Ще има и изключения – за строго образователни цели и по медицински причини.
По-важно е телефоните да бъдат ограничени в семейството, защото колкото са по-малки децата, толкова е по-вредно въздействието върху тях, категоричен е министърът.
Голямото отстъпление на нашата образователна система в последните 25 години след първата реформа е в математиката и природните науки. Там трябва да увеличим часовете, да мотивираме повече учители, да има повече време за учене, затвърждаване на знания, свързване на умения, каза още министърът.
Той допълни, че трябва да се направи цялостна промяна в учебните програми, а дотогава ще има една междинна, която ще се отрази по-скоро в облекчаване на профилираната подготовка така че да не са толкова амбициозни и трудни профилите, в това число и профил „Математика“. В гимназиален етап се обмисля увеличение на часовете по математика и природни науки, малко по български език и литература, по история и гражданско образование.
Министърът подчерта, че е публикувана концепция за цялостна промяна в учебните програми.
Предишните пъти, когато се направиха промени в учебните програми, не се направи достатъчно добре. Свали се материал от висшето образование, направиха се едни тежки профили, материалът от горни класове се свали в по-долен. Сега имаме чисто количествен проблем – малко са часовете от една страна, а от друга съдържанието, което трябва да се усвои, е много. Това налага учители и ученици да препускат, няма време за затвърждаване на знания, за упражнения, оттам страда формирането на умения. Възпроизвежда се културата на заучаване, а не толкова на дълбокото учене и осмисляне. Това се опитваме да променим, категоричен е министърът.
Според него новите учебни програми трябва да бъдат по-рамкови, в тях да има повече възпитателен елемент.
Българските учители и сега възпитават, но го правят, защото винаги са го правили. Ние трябва да акцентираме върху възпитателния елемент в програмите и върху това да има по-широка база от компетентности, обясни министърът, цитиран от БТА.
По повод дискусията в обществото за или против повече часове по математика, министър Вълчев каза, че математиката развива умения, които са ценни за децата – логично мислене, концентрация, дисциплина на мисленето, абстрактна интелигентност.
В ерата на изкуствения интелект базовите умения ще бъдат все по-важни и на това трябва да стъпим – добрата хуманитарна основа плюс умения за логично мислене, абстрактната интелигентност, концентрацията, която според много хора ще бъде умението на 21 век, защото тя най-много страда заради продължителното взаимодействие с екрани и телефони, подчерта Вълчев.
Той заяви още, че от следващата година ще бъде увеличен приемът в инженерно-техническите професионални направления, а този в икономика ще бъде обвързан и с математика.
По отношение на медицинското висше образование има търсене. Проблемът е, че част от лекарите напускат страната, иначе сме на първо място по обучение на лекари в Европа. Имаме добро медицинско висше образование и удвояване на чуждестранните студенти от страни-членки на Европейския съюз и Великобритания, посочи министърът. Той каза още, че се обмисля финансиране на държавна поръчка за студенти, ако имат договор с лечебно заведение в страната.
Министър Вълчев проведе и среща с кмета на общината д-р Валентин Христов, а в зала „Плевен“ на Областна администрация и с директори на училища, където участва и областният управител Николай Абрашев.
Източник: Днес
Хубаво говорите за 21-ви век, но защо се опитвате да върнете норми от социализма. Ново време ново поколение, образователната система трябва да се промени и да стане една идея по-модерна и достъпна за новото поколение, а не да се връщаме с години назад. Ние пораснахме със строги правила и какво стана от нас едно голямо нищо, нашето поколение е в парламента нашето поколение работи в МОН и какво сме постигнали децата на социализма само проваляме държавата. Вместо да ги забраните изцяло забранете ги само по време на час и стига давахте диплома за висше образование на незнаещи дори таблицата, тогава ще има истински учители и истински ученици.
Ами господине, какво даде демокрацията на образователната система в България за тези 35 години . Напълни се държавата с висшисти, магистри, доценти, професори , академици голяма част от тях пълни некадърници . За политиците да не говорим и то и от Кърджали ги има . Но аз те питам за тези 35 години някой от тях да е измислил или изобретил нещо и то от световна класа , щото при социализма имаше и то не един и то много изобретения та чак до космоса стигнаха .