Украйна е готова да приеме американско предложение за незабавно 30-дневно прекратяване на огъня и да предприеме стъпки за възстановяване на устойчив мир след руската инвазия, предаде Ройтерс, като се позова на съвместно американско-украинско изявление, пише БТА.
САЩ незабавно ще премахнат забраната си за споделянето на разузнавателна информация и ще възобновят военна помощ за Украйна, съобщава The Guardian.
Държавният департамент на САЩ потвърди, че Вашингтон незабавно ще отмени паузата за споделяне на разузнавателна информация и ще възобнови помощта за сигурността на Украйна.
Двете страни също завиха, че са се съгласили да сключат споразумение за разработване на критичните минерални ресурси на Украйна.
Изявлението на Държавният департамент, предадено от Ройтерс, идва след продължилата 9 часа среща между високопоставени представители на САЩ и Украйна в Саудитска Арабия днес.
Белият дом определи днешната среща между представители на САЩ и Украйна в Саудитска Арабия като „положителна“ и „продуктивна“.
Говорителят на Белия дом Каролайн Лийвит заяви пред репортери, че скоро ще бъде предоставен пълен прочит на срещата, добавяйки:
“Новините, които получихме от тази среща през целия ден, са положителни. Тази среща беше продуктивна“.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви по-късно, че се надява, че Русия ще се съгласи да приеме плана за прекратяване на огъня, изготвен от американски и украински официални представители и че ще има среща между САЩ и Русия по-късно днес или утре, предаде Ройтерс.
Тръмп каза още, че би поканил пак украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че САЩ трябва да убедят Русия да приеме 30-дневното прекратяване на огъня, предложено на украинско-американските преговори в Саудитска Арабия, предаде Франс прес.
„Съединените щати трябва да убедят Русия да го направи“, заяви Зеленски по време на ежедневното си обръщение, излъчвано в социалните мрежи, като добави, че Украйна гледа „положително“ на предложеното примирие.
„Украйна приема това предложение. Готови сме да предприемем такава стъпка“, добави той.
След тази среща в Джеда между украински и американски представители Съединените щати „разбират нашите аргументи, възприемат нашите предложения“, продължи Зеленски, който благодари на американския президент Доналд Тръмп за „конструктивния разговор“ между екипите на двете страни.
„Украйна е готова за мир. Русия трябва да покаже дали е готова да прекрати войната или да я продължи“, добави Зеленски. Според украинския лидер, ако Москва приеме това примирие, то ще влезе в сила моментално.
Ръководителят на украинската президентска администрация Андрий Ермак, който участва в преговорите в Джеда, също каза, че срещата е била „конструктивна“. „Справедливият мир е ключът за нас. Искаме траен мир“, подчерта той в „Телеграм“.
Украинският министър на външните работи Андрий Сибига, който също присъстваше на разговорите, заяви, че примирието няма да означава „замразяване на конфликта“.
„Това е само опит да се започне процес на справедливо приключване на войната. Това е и стъпка, която ще покаже кой наистина се интересува от мира“, заяви той в изявление, публикувано в социалните мрежи.
Сибига също така заяви, че за Украйна е „важно“, че в съвместната декларация от Джеда се споменава искането на Киев европейските партньори да участват в преговорите.
„Отстояваме позицията си: никакви решения за дългосрочната сигурност на Европа без Европа“, каза той.
Високопоставен украински източник, цитиран от АФП, заяви, че Киев иска да „продължи да работи конструктивно и бързо“ със САЩ.
Руското министерство на външните работи заяви днес, че не изключва възможността за контакти с представители на САЩ през следващите няколко дни, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че ще има руско-американска среща по-късно днес или утре, предадоха Ройтерс и ТАСС.
Тръмп каза, че се надява, че Русия ще се съгласи да приеме плана за прекратяване на огъня, изготвен от американски и украински официални представители и че през идните дни би могло да бъде постигнато пълно прекратяване на огъня в продължаващата от три години война. Той каза още, че смята, че ще разговаря за това с руския президент Владимир Путин тази седмица.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен публикуваха изявления в „Екс“, в които приветстваха новината от Джеда за предложение за прекратяване на огъня в Украйна след американско-украинските разговори, предаде Ройтерс.
„Това е положително развитие, което би могло да бъде стъпка към всеобхватен, справедлив и траен мир за Украйна. Топката сега е в полето на Русия“, заявиха и двамата днес.
Те добавиха, че ЕС е готов да изиграе цялостна роля заедно с партньорите си в предстоящите преговори за мир.
Полският министър на отбраната Владислав Кошиняк-Камиш заяви, че Полша е готова за възобновяването на американската помощ за Украйна през нейната територия.
„Ние сме готови в Полша, с летище, с център в Жешув, в Ясионка, да приемем тази помощ. Ние поддържаме оперативни способности през цялото време и сме напълно готови да възобновим американската подкрепа“, каза той.
САЩ възобновиха военната помощ за Украйна след днешните преговори в Саудитска Арабия, съобщи представител от канцеларията на украинския президент Володимир Зеленски, цитиран от Ройтерс.
„Имам потвърждение, че американската военна помощ е възобновена. Споразуменията са приложени“, написа в социалната мрежа „Фейсбук“ заместник-ръководителят на канцеларията на Зеленски Павло Палиса.
Френският президент Еманюел Макрон приветства съгласието на Украйна за 30-дневно прекратяване на огъня и заяви, че е сега е ред на Русия да спре военните действия, предаде Ройтерс.
„Топката сега очевидно е в полето на Русия“, написа Макрон в социалната мрежа „Екс“.
„Франция и нейните партньори остават ангажирани с (постигането) на устойчив и траен мир, подкрепен от стабилни гаранции за сигурност за Украйна“, добави той.
Британският премиер Киър Стармър от своя страна приветства „забележителния пробив“ в преговорите между САЩ и Украйна.
Стармър, който ръководи европейските опити за изграждане на мироопазваща мисия в случай, че бъде постигнато споразумение за прекратяване на военните действия, също подчерта, че „топката сега е в руското поле“.
Британският премиер съобщи, че ще проведе телефонен разговор с лидерите на така наречената „коалиция на желаещите“ в събота, когато те ще обсъдят мироопазващите усилия, насочени към възпиране на руския президент Владимир Путин от бъдещ опит за завладяване на Украйна, ако бъде постигнато споразумение за прекратяване на конфликта.
Преди минути Ройтерс публикува пълния текст на съвместното американско-украинско изявление след днешните двустранни разговори в Джеда, Саудитска Арабия.
Ето какво гласи общото комюнике на Вашингтон и Киев:
Днес в Джеда, Саудитска Арабия, при любезното домакинство на престолонаследника принц Мохамед бин Салман, Съединените щати и Украйна предприеха важни стъпки към възстановяването на трайния мир в Украйна.
Представителите на двете страни отбелязаха храбростта на украинския народ да защитава нацията си и се съгласиха, че сега е моментът да се започне процес за постигане на траен мир.
Украинската делегация отново изрази силната благодарност на украинския народ към президента Тръмп, Конгреса на САЩ и народа на Съединените щати за това, че са направили възможен значимия напредък към мир.
Украйна изрази готовност да приеме предложението на САЩ за незабавно въвеждане на 30-дневно прекратяване на огъня, което може да бъде удължено по взаимно съгласие на страните и което подлежи на приемане и едновременно прилагане от страна на Руската федерация.
САЩ ще съобщят на Русия, че руската реципрочност е ключът към постигането на мир.
САЩ незабавно ще отменят паузата в обмена на разузнавателна информация и ще възобновят помощта за сигурността на Украйна.
Делегациите обсъдиха и значението на усилията за хуманитарна помощ като част от мирния процес, особено по време на гореспоменатото прекратяване на огъня, включително размяната на военнопленници, освобождаването на задържани цивилни и връщането на насилствено прехвърлените украински деца в Русия.
Двете делегации се споразумяха да определят преговорните си екипи и незабавно да започнат преговори за постигане на траен мир, който да гарантира дългосрочната сигурност на Украйна.
САЩ се ангажираха да обсъдят тези конкретни предложения с представители на Русия.
Украинската делегация потвърди, че европейските партньори ще бъдат включени в мирния процес.
Накрая, президентите на двете страни се споразумяха да сключат във възможно най-кратък срок всеобхватно споразумение за критичните подземни ресурси на Украйна, за да се разшири икономиката на Украйна и да се гарантира нейният дългосрочен просперитет и сигурност.
Дискусиите между двете делегации в Джеда бяха насочени към намиране на решение на войната чрез преговори с Русия.
Украйна, която иска възобновяване на американската военна помощ и обмена на разузнавателна информация, трябваше да предложи частично прекратяване на огъня по време на разговорите в Джеда.
Срещата на делегациите от Вашингтон и Киев е първата на високо равнище, откакто в края на февруари украинският президент Володимир Зеленски и американският лидер Доналд Тръмп размениха остри реплики по време на срещата им в Белия дом.
Fakti.bg